Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnice

Ponuka majetku

Zverejnenie zámeru par.č. 3545/1

Mesto Bojnice v zmysle zákona SNR č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v znení neskorších zmien a doplnkov ustanovenia § 9a, ods. 8) písm. e) ako prípad hodný osobitného zreteľa zverejňuje zámer prenajať po ...viac...

Zverejnené 9.9.2019 -správca- Vyprší o 2 dni.


 

Zverejnenie zámeru par.č. 134/3

Mesto Bojnice v zmysle zákona SNR č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v znení neskorších zmien a doplnkov ustanovenia § 9a, ods. 8) písm. e) ako prípad hodný osobitného zreteľa zverejňuje zámer predať poze ...viac...

Zverejnené 9.9.2019 -správca- Vyprší o 2 dni.


 

Lev rímskych arénVytlačiť
 

Leva berberského by ste vo voľnej prírode hľadali márne. Vidieť ho však môžete v Národnej zoo Bojnice. V ľudskej opatere prežíva vo svete menej ako 100 jedincov.
Kniha príbehov o tom, ako človek spôsobil vyhynutie konkrétnych druhov zvierat je stále obsiahlejšia a počet jej strán narastá. Na zachovanie populácie v prírode je totiž vždy potrebné určité množstvo jedincov, závisí to od reprodukčnej stratégie a iných faktorov, a keď počet klesne pod určitú hranicu, druh vymrie. Aj preto už nikdy neuvidíme vo voľnej prírode severnej Afriky leva berberského (Panthera leo leo).
Lev berberský sa používal na boj v gladiátorských zápasoch i na popravy kresťanov v rímskom Koloseu. Historické pramene udávajú, že cisár Július Ceasar (100 – 44 pred. Kr.) len na počas jedného festivalu použil až 400 týchto levov, v roku 240 po Kr. počas jedného predstavenia v Koloseu bojovalo navzájom alebo proti gladiátorom 70 berberských levov, 30 slonov a 20 leopardov. Tieto krvavé praktiky zakázal až cisár Flavius Honorius (384 – 423 po Kr.). Berberské levy boli rozšírené od Maroka, cez Tunisko, Alžírsko až do Líbye a západných častí Egypta. Ich systematické vybíjanie začali už Rimania, ktorí ich nielen lovili ale aj po stovkách odchytávali a prevážali do Ríma a iných miest svojej ríše. V Líbyi bol zabitý posledný jedinec tohto leva okolo roku 1700, v severnom Egypte okolo roku 1800, posledný jedinec v Tunisku bol ulovený v roku 1891, v Alžírsku 1893. Posledného leva berberského žijúceho vo voľnej prírode zastrelili v Maroku v roku 1942. Práve tu dnes prebiehajú aktivity na návrat tohto kráľa zvierat, ale je to ťažká a náročná úloha. A tak sa posledným útočiskom tejto šelmy stali zoologické záhrady sveta. Posledné levy berberské žili na kráľovskom dvore v rabate. V poslednej ére svojej existencie obýval tento poddruh leva pololesnaté a trávnaté oblasti podhorských systémov Veľkého a Malého Atlasu. Neskôr žil v malých sociálnych jednotkách (1 samec + 2, prípadne 3 samice). Hlavnou zložkou potravy levov v marockých horách boli diviaky lesné berberské (Sus scrofa barbarus), jelene berberské (Cervus elaphus barbarus), paovce hrivnaté (Ammotragus lervia) a gazely edmi (Gazella cuvieri). Ľahšou korisťou však pre nich boli kozy, ovce či kone arabských pastierov.

Historický areál
V pleistocéne boli levy rozšírená na všetkých kontinentoch vrátane Ameriky. K veľkým zmenám došlo koncom poslednej doby ľadovej, okolo roku 10 000 pred Kr. levy vymizli z Ameriky a z veľkých častí Európy i Ázie. V Európe boli posledné levy vyhubené okolo roku 100 po Kr., dovtedy prežívali v menších populáciách na Pyrenejskom, Apeninskom a Balkánskom poloostrove. Dnes sa levy vyskytujú len v Girskom lese v juhozápadnej Indii a v savanách a stepiach Afriky na juh od Sahary (nevyskytujú sa v púšťach, pralesoch a nadmorských výškach nad 3600 m n.m.)

Levy Ázie a Blízkeho východu
Dnes už prírode Blízkeho východu lev perzský (Panthera leo persica) nežije, v biblických časoch sa tu však vyskytovali bežne. V Biblii sú levy spomenuté asi 150 krát. Aj keď vo väčšine prípadov ide o obrazné a symbolické vyjadrenia, v niektorých kapitolách sa spomínajú skutočné levy. Napríklad v príbehoch o Samsonovi, Dávidovi a Banaiášovi sa v Biblii píše, že každý z nich zabil leva. (Sdc 14,5 a 1Sam 17,34 a 2Sam 23,20). Kniha kníh tiež hovorí, že niektorí ľudia sa stali obeťami týchto šeliem. (1Kr 13,24 a 2Kr 17,25). V staroveku žil lev na území od Blízkeho východu a Grécka až po Palestínu, Sýriu, Mezopotámiu a severozápadnú Indiu. Toto zviera, ktoré v ľuďoch vždy vyvolávalo rešpekt a strach, je častým motívom v literatúre a umení Blízkeho východu. Podľa záznamov križiaci lovili levy perzské v Palestíne ešte koncom 12. storočia po Kristovi, pravdepodobne levy z tejto oblasti vymizli krátko po roku 1300.
V Mezopotámii a Sýrii sa vyskytovali aj v 19. storočí a v Iraku a v Iráne dokonca aj v prvej polovici 20. storočia, v Iráne bol pozorovaný lev ešte v roku 1941. S masívnym rozšírením strelných zbraní v priebehu 18 storočia vymizol lev z veľkej časti ázijského kontinentu. Lev ázijský (Panthera leo persica) dnes žije len na jednej lokalite s rozlohou asi 1 400 km2 v Indii, v Girskom lese v štáte Gujarat. Po celé stáročia bol lovený, čo spolu s neskorším ničením jeho biotopov viedlo k tomu, že sa jeho populácia stala ohrozenou. V roku 1936 bola odhadovaná na 287 dospelých jedincov, v 60-tych rokoch 20.storočia ich žilo len 180, v roku 2005 ich počet vzrástol na 359 (291 v Girskom lese a 68 mimo tejto chránenej oblasti). O 10 rokov neskôr, v roku 2015 sa ich počet zvýšil na 523 jedincov. V Súčasnosti ch populácia rastie asi o dve percentá ročne, minulý rok (2018) sčítanie populácie ukázalo, že tu žije viac ako 600 levov. Ďalšie oficiálne sčítanie sa bude konať v roku 2020.

Africké levy
Africké levy sú väčšie ako ich ázijskí príbuzní, dospelý samec dosahuje hmotnosť aj viac ako 230 kg. V Juhoafrickej republike (JAR) bol v roku 1936 ulovený samec leva, ktorý vážil 313 kilogramov. Najťažšieho leva chovala londýnska zoo, vážil 375 kg. Na začiatku roku 2000 sa niekoľko organizácií pokúsilo odhadnúť celkový počet voľne žijúcich levov (Panthera leo) v Afrike. Vychádzali zo súhrnu poznatkov nedávnych odhadov, vedeckých prieskumov a znaleckých posudkov. Dve nezávislé iniciatívy určili počet jedincov afrického leva na 22 800 až 39 000.

Levy v bojnickej zoo
Veľké mačkovité šelmy patria k najobľúbenejším chovancom zoologických záhrad po celom svete. Prvými zástupcami veľkých mačiek v bojnickej zoo bol pár levov Tarzan a Laura, ktorý sme v siedmom roku existencie zoo doviezli 2. júla 1962 z Poľska. Vedenie zoo sa o získanie levov usilovalo viac ako 2 roky a ich príchod bol v tom čase skutočnou senzáciou. Leví pár sa začal postupom času rozmnožovať, v roku 1965 sme umelo odchovali prvé levíča v našej histórii, ktoré dostalo meno Boris. Neskôr pribúdali ďalšie odchovy. Celkovo sme v rokoch 1965 – 1988 odchovali v zoo 30 levíčat. S výnimkou krátkodobého chovu leva ázijského (Panthera leo persica) v rokoch 2011 – 2012 sme chovali len krížence levov (hybridné levy). Dnes sa Národná zoo Bojnice venuje chovu v prírode vyhynutého leva berberského (Panthera leo leo). Základom dnešného chovu 80 levov v zoo sveta sú zvieratá vybrané z rabatského chovu medzi rokmi 1973 – 1978. Jedným z najúspešnejších európskych chovateľov berberských levov je aj nemecká zoo Neuwied. Odtiaľ pochádza mladý samec Aslan, narodený 1.januára 2011. Na jeho prevoze sa podieľala ako partner projektu spoločnosť Bushman, transport Aslana trval 2 dni, spolu sa najazdilo 2040 km a 1.6.2013 Aslan „prekročil“ brány našej zoo. Prvý odchov mláďat leva berberského sme dosiahli v roku 2014, keď sa 30. decembra narodili Ramzes a Zara. Dnes v Národnej zoo Bojnice môžete vidieť dvoch samcov, Aslana a jeho syna Ramzesa a dve samice Ginu (matka Ramzesa) a Busettu.

Text: Jaroslav Slašťan, Národná zoo Bojnice
Foto a reprofoto: Michal Sloviak a archív Národnej zoo Bojnice


 

Zverejnené 28.8.2019 -správca- Vyprší o 5 dní.


 

Aktuálne oznamy

Výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa organizácie – Technické služby, príspevková organizácia mesta, Bojnice

Mesto Bojnice, zastúpené PhDr. Františkom Támom, MBA,
ako zriaďovateľ príspevkových organizácii mesta Bojnice  
vyhlasuje:
 
Výberové konanie na obsadenie funkcie
riaditeľa organizácie – Technické služby, príspevková organizácia mesta, Bojnice
 
Zam ...viac...

Zverejnené 17.9.2019 -správca- Vyprší o 33 dní.


 

Výberové konanie na obsadenie funkcie – Vedúci/ca oddelenia Správy majetku mesta Mestského úradu Bojnice

Mesto Bojnice v zmysle § 5 ods. 3 zákona č. 552/2003 Z.z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov vyhlasuje:
 
Výberové konanie na obsadenie funkcie – Vedúci/ca oddelenia Správy majetku mesta Mestského úradu Bojnice
 
Miesto výkonu práce: Mesto Bojn ...viac...

Zverejnené 17.9.2019 -správca- Vyprší o 33 dní.


 

Uzatvorenie ulíc Okrajová v časti od križovatky ulíc Prievidzská – Nemocničná - Okrajová po križovatku ulíc Okrajová – Bernolákova

foto

Mesto Bojnice oznamuje obyvateľom a návštevníkom mesta, že z dôvodu realizácie stavby IBV OKRAJOVÁ BOJNICE – KOMUNIKÁCIE, SPEVNENÉ PLOCHY, INŽINIERSKE SIETE spoločnosťou TATRA PRAVENEC REAL, s.r.o., bude v termíne od pondelka 16.09. 2019 do piatka  18.10.2019 čiastočne uzatvorená ulica Okrajová v ča ...viac...

Zverejnené 10.9.2019 -správca- Vyprší o 26 dní.


 

Oznámenie o odstávke EE - 27.09.2019

foto

Oznamujeme Vám, že v termíne od 27.09.2019 7:30 do 27.09.2019 15:30 bude prerušená distribúcia elektriny z dôvodu plánovaných prác na zariadeniach distribučnej sústavy prevádzkovatela distribučnej sústavy spolocnosti Stredoslovenská energetika - Distribúcia, a.s..

Zoznam odberných miest < ...viac...

Zverejnené 30.8.2019 -správca- Vyprší o 5 dní.


 

Výzva pre športové kluby a občianske združenia na území mesta

erb


Športové kluby, občianske združenia a jednotlivci, ktorí vykonávajú svoju činnosť v oblasti športu a kultúry na území mesta Bojnice, majú v zmysle platných „Zásad podpory športu a kultúry v meste Bojnice“ možnosť požiadať o príspevok na činnosť z rozpočtu mesta na rok 2020.
Tlačivá pr ...viac...

Zverejnené 20.8.2019 -správca-
Aktualizované: 21.8.2019 -správca- Vyprší o 8 dní.


 

Oznámenie o vstupe na pozemky v rámci vykonania merania a kontroly stavu protikoróznej ochrany vysokotlakových plynovodov

Spoločnosť SPP-distribúcia prevádzkuje plynovody a plynovodné prípojky, ktoré sú umiestnené na pozemkoch v katastrálnom území prislúchajúcom mestu Bojnice. V zmysle zákona č. 251/2012 o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov a Vyhlášky MPaSVR č.508/2009 Z.z. na zaistenie bezpečnosti a oc ...viac...

Zverejnené 22.7.2019 -správca-
Aktualizované: 31.7.2019 -správca- Vyprší o 69 dní.


 

Predaj stravných lístkov

erb


Oznamujeme stravníkom, že stravné lístky na mesiac august 2019 a prvý týždeň septembrový si môžu zakúpiť do 31.07.2019. Z dôvodu riadnej dovolenky a práceneschopnosti pracovníkov sa stravné lístky v mesiaci august 2019 predávať nebudú.
V mesiaci september 2019 začne predaj stravných l ...viac...

Zverejnené 22.7.2019 -správca- Vyprší o 8 dní.


 

Opatrovateľ/ka pre opatrovanie občanov

erb

Mesto Bojnice hľadá záujemcov o prácu  opatrovateľ /ka/ obyvateľov mesta v ich domácnosti. Opatrovateľ /ka/ musí spĺňať kvalifikačné predpoklady: Stredné vzdelanie bez maturity a kurz opatrovateľskej služby v rozsahu min. 220 hodín alebo byť absolventom strednej zdravotníckej školy. Možnosť pracovať ...viac...

Zverejnené 23.5.2019 -správca-


 

Finančná správa spustila projekt eKasa

plagát

Finančná správa spustila projekt eKasa. Ide o online napojenie pokladníc na finančnú správu. Nové povinnosti sa týkajú všetkých podnikateľov, ktorí evidujú tržbu. Podnikatelia musia svoje pokladnice upraviť alebo vymeniť a zapojiť sa do systému eKasa najneskôr od 1.júla 2019.  Finančná správa v tejt ...viac...

Zverejnené 13.5.2019 -správca-


 

Štatistické zisťovanie RÚ

Štatistický úrad SR pravidelne realizuje zisťovanie údajov pre štatistiku rodinných účtov. V zmysle vyhlášky č. 250/2017 Z. z. sa toto zisťovanie uskutoční aj v roku 2019. Účelom štatistického zisťovania je o. i. získať informácie o štruktúre, výške, a vývoji  príjmov fyzických osôb v rôznych typoch ...viac...

Zverejnené 10.12.2018 -správca- Vyprší o 100 dní.


 
Položky 1-10 z 20

Kultúrne akcie

26.5. - 30.9.2019   00:00

plagat A1 sochy 2019_web2.jpg

Hurbanovo námestie

Bojnice v soche - 4.ročník

Vernisáž výstavy - 26.05.2019 o 15.00h v Hoteli pod zámkom (Lobby bar #1)

Rozlúčka s fašiangami - ...


 

1.8. - 28.9.2019   00:00

Vystava_I.Lackovic_leto_2019.jpg

Slovenské banské múzeum Handlová

Ľudové piesne v obrazoch

Prezentácia ilustrácií Igora Lackoviča a ľudových piesní za sprievodu baníckych piesní

Kontakt: 0 ...


 

5.9. - 29.9.2019   17.00 h

ester luptáková výstava-5.9.2019-net.jpg

vestibul KC Bojnice

HĽADANIE OBRAZU

KC Bojnice

Výstava obrazov z tvorby ESTER LUPTÁKOVEJ, potrvá do 29.9.2019.
vstup voľný


 

24.9.2019   19.00 h

Banánová veľryba-net.jpg

veľká sála KC Bojnice

BANÁNOVÁ VEĽRYBA – talk show Haliny Pawlowskej

KC Bojnice

„Prvá dáma talk show“ Halina Pawlowská prináša exkluzívne svoju divadelnú show o dokonalej žene, dok ...


 

28.9.2019   10:30

Screenshot_2.png

Hurbanovo námestie

Železný hasič - 3.ročník

registrácia: 10.30h
štart:12.00h
štartovné: 10€ (prihláška zaplatená vopred: 7€)
kategórie: Muži ...


 

6.10.2019   18.00 h

Podfuk-net.jpg

veľká sála KC Bojnice

PODFUK

KC Bojnice

O čom vlastne hudobná komédia Podfuk je...?
Zdanlivo banálne klamstvo unudenej domácej paničky, kto ...


 

18.10.2019   18.00 h

8.svetadiel - upozornenie-net.png

veľká sála KC Bojnice

OSMY SVETADIEL

KC Bojnice

Najúspešnejší slovenský muzikál všetkých čias sa VRACIA
Hudba najlegendárnejšej slovenskej ka ...


 

28.10.2019   18.00 h

A čo ja, láska-28.10.2019-net.jpg

veľká sála KC Bojnice

A ČO JA, LÁSKA?

Kultúrne centrum Bojnice

A ČO JA, LÁSKA? alebo PRIŠLA SOM BOJOVAŤ O VÁŠHO MUŽA...

Na zemi kufre a v tvári odhodlanie ženy, ...


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendárDeutch version
English version
Úvodná stránka