Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnické zvesti

Bojnické zvesti - r. 2004 - č. 7

OSUDY, KTORÉ NEODVIAL ČAS

Narodil sa v roku 1932 v Hornom Hričove, vyrastal na strednom Považí. Záujem o ovocinárstvo prejavoval už od mladosti. Absolvoval záhradnícky odbor na VŠ zemědelskej v Lednici na Morave. Tu na neho vplývali mnohé osobnosti tejto vedy. Jeho osobnosť formulovali tiež spolupracovníci, s ktorými budoval nové šľachtiteľské pracoviská na Slovensku (Július Bakša, František Hnídzik). Postupne sa vypracoval na vedeckého a riadiaceho pracovníka.
V roku 1974 obhájil kandidátsku dizertačnú prácu z problematiky pestovania červených ríbezlí, v roku 1977 sa habilitoval na docenta a krátko po príchode do Nitry získal v roku 1990 hodnosť doktora vied. Vzápätí bol menovaný vysokoškolským profesorom, ako prvý na Slovensku v odbore záhradníctvo. V súčasnosti pôsobí na Katedre trvalo udržateľného rozvoja v rámci Fakulty záhradníctva a kra-jinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Zároveň prednáša poslucháčom Univerzity tretieho veku v Prievidzi.
Z nášho pohľadu je dôležité pôsobenie I. Hričovského v rokoch 1977 - 1989, kedy bol riaditeľom Výskumného ústavu ovocných a okrasných drevín v Bojniciach. Ústav pod jeho vedením dosiahol pozoruhodé úspechy: na výstave Agrokomplex 1987 ocenenie Zlatý kosák za kultivar čiernych ríbezlí Viola, v roku 1988 Zlatý kosák za vysoko úrodnú odrodu čiernych ríbezlí Eva. Bol iniciátorom a účastníkom mnohých konferencií za účasti odborníkov z celého sveta. Ústav sa pod jeho vedením zapájal do riešenia štátnych výskumných úloh. Dbal aj na rozvíjanie spoločenskej činnosti ústavu formou osvetových besied, kurzov a výstav ovocia.
Svoje vedecké poznatky odovzdáva nielen kolegom a študentom ale tiež drobným pestovateľom v zväze záhradkárov (ktorého celoslovenskej organizácii predsedá) i na rôznych výstavách, ktorých je častým hosťom. V našom regióne pôsobí i naďalej ako spoluorganizátor tradičnej výstavy Jablko roka a Hornonitrianskych vínnych trhov - VÍNO SHOW BOJNICE.
Za prínos pre výskum, vývoj a propagáciu ovocinárstva a tým zároveň aj zviditeľnenie miesta svojho dlhoročného pôsobenia, udelilo MsZ v Bojniciach 28. februára 2002 Prof. Ing. Ivanovi Hričovskému, DrCs., čestné občianstvo.
- Erik Kližan -


 

dnes je: 21.8.2019

meniny má: Jana

podrobný kalendárDeutch version
English version
Úvodná stránka