Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnické zvesti

Bojnické zvesti - r. 2004 - č. 7

PREČO SÚ MELENČIARI MELENČIARMI?

Klub Melenčiarov má vo svojej pomyselnej kronike popísaných už dobrých päť strán. Podnetom k tomu bol sentiment starých Dubničanov, ktorí aj napriek štyrom desaťročiam spoločného zväzku Dubnice a Bojníc nezabúdajú na roky detstva a mladosti strávené vo svojej rodnej samostatnej obci. Na pamäť súčasných i budúcich generácií si roduverní vytvorili klub Melenčiarov, aby, ako hovorí richtár klubu František Chlpek, „sme zviditelnili našu bývalú dedinu, zvyky a tradície, ktoré sa tu roky udržiavali na kultúrne pozdvihnutie miestnej časti Dubnica" a pre pobavenie i poučenie všetkých, ktorí sa chcú stretávať. Melenčiari sa schádzajú každý prvý utorok v mesiaci
v priestoroch kultúrneho domu v Dubnickej časti. Neoficiálne stretnutia klubu sú otvorené všetkým: „Prísť môže kto chce, samozrejme, že aj odísť, no to sa za roky existencie klubu nestalo," hovorí richtár Chlpek. Začínali deviati a naposledy sa ich stretlo už sedemnásť. Prichádzajú aj novoprišlí Dubničania, ktorí síce nie sú rodáci, ale predsa len si vytvorili kladný vzťah k novej domovine. Členovia klubu Melenčiarov boli napríklad medzi iniciátormi výstavby kostola v tejto časti mesta. Nezabúdajú však ani na dni sviatočné a s nimi zvyknú zlaďovať svoje stretnutia. „Spomínam si, keď tento náš klub pred rokmi vznikol, nejeden Bojničan si vraj myslel, že sa chceme ako Dubnica osamostatniť. Vtedy sme mali s vysvetľovaním veru veľa roboty." Spoluprácu s mestskou samosprávou si Dubničania chvália, primátor i poslanci sú často hosťami stretnutí. Vedia, že Melenčiari sú vnímaví a poukazujú na mnohé problémy v tejto miestnej časti. Nezriedka tiež ponúkajú riešenia na zlepšenie života spoluobčanov.
Snáď chýba už len odpoveď na otázku z nadpisu. Viete prečo sú Dubničania práve Melenčiarmi? V obci bola a stále pretrváva tradícia varenia tu i na okolí obľúbených melencov. No nie takých, ako dnes. Melence musia byť odtŕhané z cesta a zašúľané na stehne. To sú tie pravé Dubnické.
-Erik Kližan –


 

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendárDeutch version
English version
Úvodná stránka