Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnické zvesti

Bojnické zvesti - r. 2004 - č. 7

AFS - člen Salve Group London radí: Ako rozoznať dobrého poradcu od zlého

Isto nám dáte za pravdu, že spomedzi firiem aj jednotlivých ľudí, ktorí by vám mali radiť, ako sporiť a zhodnocovať peniaze, si treba dobre vyberať. Poradca totiž nenesie zodpovednosť za nič, vy však v prípade zlého rozhodnutia môžete prísť o peniaze.
Situácia na slovenskom trhu finančných poradcov je podľ odborníkov zatiaľ žalostná. Ľudia v podstate ani nevedia, kto finančný poradca je - a čo je podstatné, neodlišujú ho od predajcu. Ľudia sú zavádzaní, pretože dnes sa hádam každý zástupca poisťovne alebo stavebnej sporiteľne nazve finančným poradcom. Pod marketingovým závojom poradenstva sa napríklad skrývajú exkluzívne siete poisťovní, ktoré predávajú výhradne poistné produkty danej inštitúcie.
Klient je teda právom zmätený a odborníka, ktorý by mu poradil, ako spravovať peniaze, hľadá len veľmi ťažko. Najprv si teda musíme definovať, kto to finančný poradca je a kto sa za neho len vydáva.
Je potrebné rozlišovať finančných poradcov a predajcov finančných produktov. Finanční poradcovia môžu byť záviskí a nezávislí. Predajca finančného produktu môže byť iba závislý, ten totiž vie predať len jeden finančný produkt.To znamená, buď vie klienta poistiť, alebo uzavrieť zmluvu o stavebnom sporení, alebo predať podielové fondy. Nerobí však komplexné poradenstvo - jeho úlohou je nájsť klienta a predať mu svoj produkt. V tomto prípade nejde o poradenstvo.
Závislý finančný poradca ponúka viacero produktov aj z oblasti poistenia, stavebného sporenia a fondov. Je však závislý od svojej materskej finančnej skupiny a radí klientom len z produktov preňho exkluzívnych.
Nezávislý finančný poradca dáva klientovi na výber viacero druhov produktov a od producentov týchto produktov je nezávislý. Nemá exkluzívne zmluvné vzťahy, neponúka vlastné produkty a je úplne nezávislý vo svojom rozhodovaní. Čo je hlavné, stojí na strane klienta a nie na strane producenta finančného produktu.

Správna odpoveď na otázku z minulého čísla: Investícia prostredníctvom obchodníka s cennými papiermi je zabezpečená cez Garančný fond.

Súťažná otázka: V čom je zásadný rozdiel medzi závislým a nezávislým finančným poradcom?

Vaše odpovede s adresou a telefónnym číslom zasielajte na korešpondenčnom lístku na našu novú adresu pobočky - heslo "súťaž". Všetky správne odpovede budú zaradené do zlosovania o ceny.

Ing. Martin Cagáň, AFS - člen Salve Group London,
pobočka Prievidza
M. Hodžu 14/4, Prievidza 971 01,
Tel: 046/ 543 9632, Fax: 046/ 543 9633
E-mail: bojnice@afs-nfp.sk, www.afs-nfp.sk


 

dnes je: 21.8.2019

meniny má: Jana

podrobný kalendárDeutch version
English version
Úvodná stránka