Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnické zvesti

Bojnické zvesti - r. 2004 - č. 7

BOJNICKÁ ZÁKLADNÁ ŠKOLA SA OTVÁRA EURÓPE

Dnešné deti - žiaci základných škôl budú o 2 - 3 desaťročia produktívnymi reprezentantmi Slovenska v Európe. K tomu, aby boli dobrými Slovákmi, ale aj plnohodnotnými Európanmi, ich treba učiťa viesť už v detskom veku. Základná škola v Bojniciach v tomto smere napreduje míľovými krokmi. Od 18. mája do 19. júna 2004 jej zástupcovia - pedagógovia a žiaci spoznávali školský systém, voľnočasové aktivity detí i spriatelené mestá Jeseník v Českej republike, Bad Krozingen v Nemecku a Rosta v Taliansku.
Dňa 18. mája som sa zúčastnila návštevy Jeseníka ako členka delegácie mesta Bojnice. Prerokúvali sme oblasti možnej vzájomnej spolupráce a navštívili sme jednu zo základných škôl. Na toto prípravné stretnutie nadviazala návšteva Jeseníka v dňoch 18.- 19. júna, ktorej som sa zúčastnila ako riaditeľka školy, spolu so mnou zástupca riaditeľa školy, dvaja pedagógovia a ekonómka školy. Cieľom návštevy bolo vypracovanie projektu spolupráce medzi ZŠ Bojnice a ZŠ Průchodní Jeseník. Spolupráca na projekte s domácim vedením školy a pedagógmi bola mimoriadne podnetná. Súčasťou projektu sú dve vzájomné návštevy žiakov a pedagógov oboch spriatelených miest. V septembri 2004 navštívia Bojnice žiaci a pedagógovia z Jeseníka v počte približne 30 osôb. Počas niekoľkodňovej návštevy sa zoznámia s históriou mesta, navštívia zoo, zámok, kúpele, budú spoznávať flóru a faunu regiónu, zúčastnia sa športových súťaží, vyučovacích hodín a zoznámia sa s regiónom. Jeseničania pripravia pre žiakov našej školy lyžiarsky výcvik v januári 2005. Predrokujú aj spoluprácu s niektorou školou v prihraničnej oblasti s cieľom vytvoriť partnerstvo troch škôl v rámci Vyšegradskej štvorky.
Sľubne sa rozbieha aj spolupráca s nemeckým mestom Bad Krozingen. Počas návštevy delegácie tohoto mesta v Bojniciach v dňoch 20. - 23. 5. sa uskutočnil workshop, na ktorom sa prezentovali bojnické mestské organizácie vrátane základnej školy. Hosťom z Nemecka sme predstavili priority školy, jej profiláciu v rámci regiónu, jazykové, športové, environmentálne aktivity, postupné kroky vedúce k informácii i projekt Zdravá škola. Je predpoklad, že školy obidvoch miest začnú v blízkej dobe kooperovať na základe partnerských vzťahov s cieľom vzájomne sa poznať, objavovať kultúrne rozdielnosti v zjednotenej Európe, zvyky, kultúrne dedičstvo, tradície, nadviazať priateľstvá, dosiahnuť súdržnosť dvoch národov a tým reprezentovať európsku integráciu.
Nezabudnuteľné zážitky z takmer päťdňovej návštevy v talianskom spriatelenom meste Rosta majú žiaci a pedagógovia ZŠ.
O mimoriadne milých hostiteľoch, dobrých ľuďoch, krásnej architektúre i prírode, o organizácii školstva, voľnočasových aktivitách detí, o samotnom programe návštevy z pobytu by sa dali popísať desiatky strán. Mňa osobitne zaujali dva fakty:
1) V triedach je priemerne 15 žiakov, pri počte 20 žiakov pedagógovi pomáha asistent. Na vyučovacích hodinách vládne duch slobody a demokracie, každé dieťa dostáva šancu na svoju realizáciu.
2) Všetky deti sú v škole do neskorých popoludňajších hodín, kým si ich neprídu prevziať rodičia. Športujú, venujú sa rôznym záujmovým činnostiam, píšu si úlohy. A keď hovorím o športe, jednoduché detské ihriská sú všade pri školách, cukrárňach, v par-koch ... hra a pohyb tlmia agresivitu detí.
Je reálny predpoklad, že základné školy našich dvoch spriatelených miest budú spolupracovať aj v budúcnosti.
Vyjadrujem úprimné poďakovanie mestu Bojnice za poskytovanie možností na spoznávanie fungovania školstva v Európe, zbližovania sa detí, a tým aj ich orientácie vo svete.
Mgr. Jozefína Vatrtová, riaditeľka ZŠ


 

dnes je: 22.8.2019

meniny má: Tichomír

podrobný kalendárDeutch version
English version
Úvodná stránka