Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnické zvesti

Bojnické zvesti - r. 2013 - č. 2

KULTÚRA V UPLYNULOM ROKU

Milí priatelia kultúry, začiatok roka býva časom bilancovania. Aj my, zamestnanci kultúrneho centra, si spolu s Vami chceme pripomenúť, čo všetko sme v minulom roku pre Vás pripravili. Aj napriek neľahkej situácii v kultúre sme sa snažili robiť všetko pre Vašu spokojnosť, lebo aj my sme vtedy spokojní, keď Vás vidíme z podujatí odchádzať oddýchnutých a spokojných a vtedy tiež vieme, že všetka námaha stála za to.
Ponúkli sme Vám vystúpenia deviatich divadelných súborov, ktoré odohrali 10 predstavení – vo februári to boli Radošinci a komédia Poradňa krásy Šereď. V marci sme privítali Divadelní spolek Frída z Brna. V apríli sa konala divadelná prehliadka Thália pod Bojnickým zámkom a o mesiac neskôr bolo detské divadelné talentárium. Jún patril predstaveniu Nevyliečiteľní a dvakrát sa s hrou Šťastie na dosah predstavil domáci divadelný súbor Carpe Diem. V závere roka, v novembri, k nám opäť zavítal Stanislav Štepka a RND s predpremiérou hry Polooblačno, ktorú odohrali dvakrát a spokojnosť bola na oboch stranách – na strane diváka i účinkujúcich.
Na svoje si prišli aj milovníci hudby, ktorí si mohli vybrať z ponuky 25-tich koncertov. V marci sme odštartovali Zlatými husľami a po nich prišlo do Bojníc zoskupenie Fragile. Počas májových jarmokov koncertovali gajdoši (Spojené huky Slovenska) i naša domáca spevácka skupina Lipa. Vychutnali sme si krajskú prehliadku detských dychových orchestrov, festival spevákov Bojnická perla, koncert Bojnickej kapely a Big Bandu. Od júna do septembra sa v zámockých priestoroch konal tradičný medzinárodný hudobný festival - BOJNICKÉ KULTÚRNE LETO. Z jedenástich koncertov vážnej hudby si určite každý vybral to pravé orechové. Záver festivalu ukončil famózny orchester Diabolské husle, ktorý predviedol spolu s tanečnými kreáciami Čarovné ostrohy to najlepšie z oblasti ľudovej kultúry. Veľký úspech u Vás mali aj koncerty Lenky Filipovej a nevidiaceho charizmatického speváka Maroša Banga.
Tí, čo mali chuť sa zabávať, urobili tak na Fašiangovej zábave, Plese seniorov a Silvestrovskej zábave.
Oko aj dušu potešili výstavy rôzneho druhu. Svoje práce prezentovali vo vestibule žiaci výtvarného odboru ZUŠ Bojnice a fotokrúžku z CVČ Spektrum Prievidza. Svoju záľubu prezentovali aj prevádzkovatelia modulových koľajísk a železniční modelári z Bojníc. Milujem Bojnice – to bola výstava fotografií slovinskej umelkyne Mirny Viola z Talianska. Fotografie Magdalény a Tomáša Vojenčákovcov, prezentácia Spolku architektov Slovenska, obrazy Petra Šolta, Jesenickej výtvarnej skupiny z českej republiky a rodiny Petrášovcov dotvorili vstupný priestor kultúrneho centra. K najkrajším výstavám vlaňajšieho roka patrila výstava gladiol, ktorá premenila v auguste kongresovú sálu na pestrý záhon živých kvetov.
Takto by sme mohli menovať ďalšie podujatia a oslavy, ktoré sme pre Vás minulý rok pripravili. Spomeňme ešte tie, ktoré sa konali v dome kultúry v Dubnickej časti – Z lásky k vám mamy, Našim starkým a pred Vianocami tradičné Posedenie pod jedličkou.
Veľký záujem zaznamenali aj podujatia organizované na obnovenom Hurbanovom námestí, ktoré sme slávnostne sprístupnili v apríli veľkolepým programom, súčasťou ktorého bolo aj osadenie mramorových platničiek Chodníka dejín v lipovej aleji. Na pešej zóne sa uskutočnili májové jarmoky a v lete nás potešili aj 3 jazzové koncerty. V septembri si prišli na svoje veľkí i malí, pre ktorých sme pripravili Medové babie leto. V decembri sa námestie zaplnilo na Adventnom stretnutí s rozsvecovaním vianočného stromčeka, kde nechýbal ani Mikuláš a živý Betlehem.
Dúfame, že každý z Vás si počas minulého roka z našej ponuky vybral to svoje. Veríme, že aj naša tohoročná ponuka Vás zaujme a umelci a účinkujúci sa tak budú môcť tešiť na zaplnené hľadisko.
- Bc. Simona Mišunová, referentka kultúry KC Bojnice, p.o.m. -


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendárDeutch version
English version
Úvodná stránka