Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnické zvesti

Bojnické zvesti - r. 2004 - č. 10

OSUDY KTORÉ NEODVIAL ČAS

Pavol IV. Pálfi sa venoval krajinskej správe a staviteľstvu. V roku 1634 bol povýšený do grófskeho stavu a o desať rokov neskôr získal Bojnický hrad do dedičného vlastníctva. Oženil sa s tirolskou šľachtičnou, Máriou Františkou grófkou Kuen-Belassy, s ktorou mal dvoch synov a dcéru. Vrchol svojich funkcií dosiahol v roku 1649, kedy bol zvolený za uhorského palatína. Ako horlivý katolík, zemepán a patrón cirkvi, obsadil všetky fary katolíckymi kňazmi. Povolal šiestych jezuitov a tí za krátky čas prinavrátili ľud do lona katolíckej cirkvi. Na bojnickej fare boli katolícki farári už od roku 1640.
Po smrti Pavla Pálffiho sa ujala majetku jeho vdova Mária Františka, rodená grófka Kuen-Belassy. Usilovne pokračovala v začatom diele svojho manžela a všemožne podporovala rekatolizáciu hornej Nitry. Spolu so synovcom, nitrianskym biskupom Tomášom Pálfim, realizovali "rekatolizačnú" časť testamentu Pavla Pálfiho. Zbožná vdova sa postarala aj o dokončenie bojnickej hradnej kaplnky, umiestnenej na pôvodnej delovej bašte.
V roku 1660 vyhnala Mária Františka z bojnického panstva posledného evanjelického kňaza Martina Tarnóciho. S cieľom prinavrátiť kraj do lona katolíckej cirkvi, pozvala do Bojníc jezuitskú misiu. Misia trvala však len krátko, už v roku 1666 jezuiti panstvo opustili. Po ich odchode nadviazala kontakty s poľským piaristickým provinciálom Opatovským a dňa 17. februára 1666 sa s ním dohodla o podmienkach usadenia rehole a založenia kláštora v Prievidzi.
Vdova Mária Františka sa pričinila aj o dokončenie rekonštrukcie kúpeľov, ktorú začal ešte jej manžel. Začaté dielo po ňom dokončila vdova Mária Františka v roku 1654, rok po manželovej smrti.
Mária Františka, rodená grófka Kuen-Belassy, prežila svojho manžela takmer o dvadsať rokov. Vdovské roky vypĺňala ušľachtilou činnosťou až do svojej smrti roku 1672. Bojnický hrad a panstvo zdedil na základe testamentu Pavla Pálfiho ich mladší syn, Ján Karol Pálfi.
Erik Kližan


 

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendárDeutch version
English version
Úvodná stránka