Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnické zvesti

Bojnické zvesti - r. 2004 - č. 10

BOJNICE V HISTÓRII, HISTÓRIA V BOJNICIACH

str. 357-385
V duchu napĺňania vytýčených cieľov uskutočnili sa 23. a 24. mája 1986 voľby do zastupiteľských zborov všetkých stupňov i voľby do občianskych výborov. Zúčastnilo sa ich 99,89 % voličov. Nehľadiac na to, že sa našli aj dva hlasy proti spoločnej kandidátke, dôveru občanov voličov získalo všetkých 50 poslancov. Poslanci zvolili do funkcie predsedu MNV Rudolfa Mitaša, podprededom sa stal Zdeno Šovčík a tajomníkom Jozef Holička.
V programe na nasledujúce obdobie je zahrnutá aj výstavba mechanizačného strediska v areáli VÚOOD, na Hurbanovom námestí začne spotrebné družstvo Jednota stavať nákupné stredisko, v areáli kúpeľov pribudne vstupný objekt s rehabilitačným strediskom, začne sa s dostavbou nemocnice a pribudne pavilón mačkovitých šeliem. V programe je zahrnutá aj výstavba 42 malometrážnych bytov a v rámci IBV pribudne 60 ďalších domov.
Azda k najväčšej spokojnosti si plninli svoje úlohy Technické služby. Napriek suchému roku udržiavali 32 ha parkov, zelene a kvetinvých záhonov, starali sa o 43 km miestnych komunikácií. K pozitívam patrí tiež postavenie krytej autobusovej čakárne prístrešku na Čampurke.
Na vleklú situáciu okolo reštaurovania zámku sa reagovalo stanovením nového projektanta, ktorým sa stal Projektový ústav kultúry v Bratislave.
Na začatej investícii rozšírenia kapacity v MŠ na Ulici J. Švermu o 60 miest sa ukončila hrubá stavba. V akcii „Z“ sa začalo s výstavbou hospodárskej budovy Reštaurácií a jedální Prievidza na okraji sídliska pri nemocnici. Od polovice septembra do konca roka sa na Kopaniciach postavil pre Prievidzu televízny vykrývač.
V rámci zveľaďovania územia mesta bolo vystavané futbalové ihrisko v dubnickej štvrti, opravená požiarna zbrojnica a upravená budova bývalého kina. V októbri bola ukončená výstavba pionierskeho tábora pre 310 detí v Hlbokom i strediska vrcholového športu za 24,1 mil. korún.
Rozpočet na rok 1986 činil 16,149 mil. korún.
V tomto roku opäť zisťujeme úbytok o troch obyvateľov. A to aj napriek tomu, že oproti 46 zomretým pribudlo v matrike narodených 82 detí. Na konci roka sme v Bojniciach evidovali 5326 osôb.
Najstaršou občiankou mesta bola Anna Hanzelová, ktorá sa v zdraví dožila 93 rokov.
ZPOZ pri Rade MsNV v Bojniciach obdržal 3. októbra 1986 Čestné uznanie za „réžiu a umeleckú úroveň kultúrneho programu v okresnej súťaži ZPOZ“.

Trvalé úspechy mesta v súťaži národných výborov v rokoch 7. päťročnice dokladá Čestné uznanie, ktoré sme obdržali 24. apríla 1986.
Významnú pomoc pri zabezpečovaní potrieb v sociálnej oblasti poskytovali členovia Českoslo-venského Červeného kríža, ktorých organizácia si v tomto roku pripomenula 25. výročie bezpríspevkového darcovstva. Zlatú Janského plaketu za 40 odberov obdržali Peter Macelák a Ing. Alojz Pikulík.
Pričinením pracovníkov MsKS úspešne prebehol 28. ročník Hornonitrianskeho kultúrneho leta. Najväčšej pozornosti sa dostalo vystúpeniu K. Gotta. Hosťovali tu tiež herci SND a Novej scény i folklórna skupina SĽUK. V rámci družobných stykov 26. 28. septembra hosťoval v Bojniciach zmiešaný spevácky zbor Seebach z Ruhly (NDR).
Pre náročného diváka bol v septembri založený Filmový klub. Členstvo v ňom sa vymedzuje na územie okresu a vekove sa ohraničuje na 15 rokov. Ku koncu roka evidovali už 665 členov, z ktorých tretinu tvorili Bojničania.
28. júla 1986 sa knižnica presťahovala do zrekonštruovaného objektu bývalého lesníckeho domu na Hurbanovom námestí. Interiéry novej knižnice sa členia podľa štruktúry knižničného fondu. Ku kuncu roka tu evidovali 20.383 kníh a 1377 čitateľov.
Z kolektívu pracovníkov ZŠ bola najvýraznejšie ocenená práca učiteľky Márie Štangovej, ktorá v Ďeň učiteľov obdržala rezortné vyznamenanie Plaketu J. A. Komenského.
TJ Slovan MsNV Bojnice usporiadal už 25. ročník Medzinárodných plaveckých pretekov. Zúčastnilo sa ich vyše 400 pretekárov z 20 oddielov. Naši plavci si z podujatia odniesli 3. miesto. Bolo príspevkom k 30. výročiu plaveckého oddielu. K najúspešnejším športovcom sa radí Miroslav Funta, ktorý na Majstrovstvách republiky vybojoval 6. miesto a na Majstrovstvách Slovenska 3. miesto.
K najväčším pozitívam TJ Štart patrí modernizácia futbalového ihriska. Vytvorením hodnoty 600.000 korún sa veľkou mierou pričinila o to, že Štadión SNP môže v plnom rozsahu plniť svoje poslanie. Do užívania ho odovzdali 17.8.1986.
MsNV s Okresnou správou cestovného ruchu vybudovali v Údoloch už dlhé roky chýbajúci lyžiarsky vlek. Jeho výstavbu sa podarilo realizovať do konca roku a tak v lyžiarskej sezóne mohol byť už plne využitý.
Počnúc týmto rokom sa v obecných kronikách upúšťa od podrobných záznamov o počasí. Uplynulý rok bol s mimoriadne horúcim a suchým letom a teplou jeseňou. Starší občania predpovedali silnú a vytrvalú zimu.

Z kroniky vybral E. Kližan


 

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendárDeutch version
English version
Úvodná stránka