Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnické zvesti

Bojnické zvesti - r. 2005 - č. 7

BOJNICE V HISTÓRII, HISTÓRIA V BOJNICIACH

str. 153-186
Po zrušení Organizačného poriadku mesta z 23. januára 1992, na zasadnutí MsZ v júni schválilo Štatút mesta Bojnice. Za zástupcu primátora mesta MsZ v máji schválilo poslanca Ing. Jána Halašku.
Po rekonštrukcii bývalých Inštrukčných jaslí dňom 1. septembra bol zriadený Ústav sociálnej starostlivosti - Domov dôchodcov ako príspevková organizácia mesta. V zariadení nájde domov 19 občanov, z toho 7 imobilných. Myšlienka exprimátora Ing. Miroslava Kmeťa spojiť Domov dôchodcov a Detským domovom je ojedinelá
a vzácna.
Zlatú Jánskeho plaketu za dobrovoľné darcovstvo krvi v tomto roku získali Mikuláš Kočner, Ing. Ján Lasáb a Jana Višňovská. Ďalší členovia Slovenského červeného kríža obdržali strieborné
a bronzové plakety.
Biskupským úradom v Banskej Bystrici po odchode pátra Juraja Dubca za správcu bojnickej farnosti bol dňom 1. novembra ustanovený p. Ján Obžera.
Začiatkom augusta sa zámok stal cieľom príchodu talianskych filmárov. Začali tu nakrúcať hlavnú časť rozprávky Sorellina.
K filmovaniu využili aj priestory Základnej školy v Bojniciach.
V dňoch 14.-16. septembra sa v našom meste uskutočnil seminár zástupcov Rady európskych miest a regiónov, ktorej členom je i naše mesto, na tému „Turizmus, termálne vody, životné prostredie“. Podujatia sa zúčastnili zástupcovia miest z Belgicka, Španielska i Rumunska.
Hurbanovo námestie je od 11. októbra bohatšie o otvorenú expozitúru Všeobecnej úverovej banky. Vybudovali ju za rekordné štyri mesiace.
Náhodní turisti 26. novembra objavili zdemolovanú kaplnku na Kalvárii. Neznámi vandali (pravdepodobne satanisti) v kaplnke Panny Márie vylomili vchodové dvere, porozbíjali sošky, podpálili oltár a poškodili maľby.
Bojnický oltár od maliara Narda di Cioneho, jedno z najvýznam-nejších diel zo zbierok grófa Jána Františka Pálfiho, ktoré sa po odcudzení v roku 1933 dostalo do Prahy, po 62 rokoch 15. decembra 1995 vrátili do Bojníc. Na slávnostnej inaugurácii oltára 18. decembra sa zúčastnil predseda NR SR, predseda a členovia vlády SR a iné významné kultúrne a spoločenské osobnosti. V nasledujúci deň oltár ako súčasť zbierok Bojnického zámku sprístupnili verejnosti.
Rozpočet mesta na rok 1995 činil 21,405 mil. korún.
ZOO v 40. roku svojho založenia zaznamenala výrazný chovateľský úspech, keď sa jej pracovníkom podarilo ako prvým na Slovensku odchovať 5 ks pytónov kráľovských. Zariadenie navštívilo spolu 418.450 osôb.
V rámci privatizácie podniku Výskumný ústav ovocných a okrasných drevín, š. p., Bojnice pretransformovaný na akciovú spoločnosť, ktorá vznikla 16. novembra 1995. Hlavné činnosti spoločnosti ostali nezmenené.
Očné oddelenie Nemocnice s poliklinikou v Bojniciach ako prvé pracovisko na Slovensku zaviedlo metódu vyšetrovania ochorení sietnice a cievovky kontrastnou látkou, tzv. angiografiu. Ňou vyšetrili už dvetisíc pacientov z celého Slovenska.
Slovenské liečebné kúpele, š. p., Bojnice boli dňom 1. novembra 1995 privatizované na obchodnú spoločnosť s menom Kúpele Bojnice, a. s., Bojnice. Mesto vlastní 10 % akcií spoločnosti.
V meste Bojnice žilo k 31. decembru 5017 občanov, z toho 2564 žien. V tomto roku sa narodilo 34 detí, zomrelo 37 občanov.
MsZ v októbri vyhodnotilo súťaž o najkrajšiu záhradku, predzáhradku a balkón. Najúspešnejší boli: rodina Ing. Miroslava Furiela, rodina Róberta Luptáka a rodina Justína Ondru.
Minister kultúry odovzdal pri príležitosti 50. výročia založenia ÚĽUV-u Poctu Janka Alexyho nášmu Jožkovi Lenhartovi za vynikajúce majstrovstvo a všestrannosť ľudovej umeleckej tvorby
a aktívnu prácu s mladými výrobcami.
Novou riaditeľkou ZUŠ v školskom roku 1994/95 sa po zvolení PhDr. Slavomíra Solárika za primátora mesta stala Mgr. Dana Nagyová.
Prvá zmienka o futbale v Bojniciach je z roku 1932. Jeho zakladateľom bol p. Púchy. V aktuálnom súťažnom ročníku štartovali muži v 1. triede miestneho kola, dorast v II. triede SNL.
Tenisový oddiel TJ Štart Bojnice vedie nadšenec tohto športu Ing. Stanislav Šimko. Oddiel vznikol v roku 1968, v súčasnosti má 72 členov.
- Z kroniky vybral E. Kližan -


 

dnes je: 18.8.2019

meniny má: Elena, Helena

podrobný kalendárDeutch version
English version
Úvodná stránka