Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnické zvesti

Bojnické zvesti - r. 2004 - č. 4

VÝZNAMNÉ DNI V MESIACI APRÍL

V roku 1946 podpísalo 61 štátov z celého sveta Ústavu Svetovej zdravotníckej organizácie. Československo patrilo medzi tieto kraji-ny. Ústava nadobudla platnosť 7. apríla 1948, keď 26 zo 61 štátov, ktoré ju podpísali, ratifikovali svoj podpis a uložili oficiálne ratifi-kačné listiny u generálneho tajomníka OSN. Tento dátum - 7. apríl 1948 sa uznáva za dátum vzniku Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).


 

Výročie barbarskej noci, kedy z 13. na 14. apríla 1950 prepadli ozbrojení milicionári a policajné jednotky približne 200 mužských reholí v celej ČSR, čím začala ich likvidácia. Pripomína sa od roku 1993. Pamätný deň.


 

vyhlásený od roku 1982 medzinárodnou organizáciou ”Medzinárodná rada pre pamiatky
a sídla” (ICOMOS) s podporou UNESCO. Cieľom UNESCA bolo a je vypestovať a upevňovať úctu a vzťah k histórii národov a kultúr. Do zoznamu svetového dedičstva boli zapísané už 4 lokality pamiatkového fondu na Slovensku: Banská Štiavnica, Vlkolínec, Spišský hrad a histo-rické jadro Bardejova.


 

Dňa 22.apríla 1970 vedci a ekológovia v USA, ovplyvnení fotografickými a telegrafickými snímkami z kozmu, dokumentujúcimi krehkosť a zraniteľnosť Zeme, demonštračne vyzvali ku spoločnému celosvetovému úsiliu za ochranu Zeme. U nás sa pripomína od roku 1990.


 

dnes je: 24.9.2019

meniny má: Ľuboš, Ľubor

podrobný kalendárDeutch version
English version
Úvodná stránka