Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnické zvesti

Bojnické zvesti - r. 2004 - č. 4

PRIŠIEL K NÁM GENERÁL

Radošinské naivné divadlo (RND) vzniklo na začiatku 60. rokov, pod vplyvom nástupu divadiel malých javiskových foriem a moderného kabaretu. V septembri 2003 vstúpilo už do 41. sezóny. Stalo sa už tradíciou, že Radošinci prichádzajú svoje nové hry predpremiérovo uviesť do Bojníc. Vo štvrtok
4. marca 2004 Stanislav Štepka tu predstavil svoju 42. in-scenáciu, ktorú napísal pre RND. Hra Generál je netradičným pohľadom na život významnej osobnosti M. R. Štefánika.
Z rozhovoru pri tejto vzácnej príležitosti vyberáme:

Po krátkom čase sa s RND opäť stretávame v Bojniciach
a tradične s predpremiérou. Čo pre Stanislava Štepku
a RND znamenajú Bojnice?
”Asi veľa, keď sa sem stále vraciame. A hovorím to veľmi rád, lebo tento veľmi pekný kontakt medzi MsKS v Bojniciach
a RND trvá roky. Čiže to nie je nič náhodné, je to roky budovaný vzťah. A čo je dôležité, je to aj medzi divákmi. Mám taký dojem, že nechodia na nás len ľudia z Bojníc, ale aj zo širšieho okolia. A aj na predstaveniach vidieť, že sa s týmito divákmi cítime vždy ako doma.”

Parafrázujúc názov najnovšej hry RND, na ktoré línie tejto ”armády”, čiže súboru, sa môžete ako ”generál” vždy spoľahnúť?
”Na všetky. To moje vojsko - RND - je dosť univerzálne. Čiže, nie sú to len výsadkári, tankisti alebo len letci, ale vedia viacero remesiel. Keby som mal tieto ”remeslá” preložiť, sú to výborní herci, výborní speváci a niektorí, presnejšie - niektoré, ešte aj dobre vyzerajú.”
Aj v inscenácii Generál dávate veľký priestor mladým her-com. Ako zapadajú do filozofie divadla?
”Do filozofie nemusia zapadať, ale do divadla zapadnú, pretože vyberáme takých, ktorí majú vôľu, chuť a talent na to, aby pokra-čovali v poetike RND.”

Ktoré hry a inscenácie zostávajú v repertoári RND v tejto se-zóne?
”V súčasnom repertoári hráme Štedrý divadelný večer, Tatu, Jánošíka po tridsiatich rokoch, Súpis dravcov, Na jeden dotyk, Návod na použite, Kronika komika, Ako sme sa hľadali a teraz pribudne Generál. Takže ak dobre počítam, v súčasnom reper-toári máme 9 titulov.”

Vaše hry vždy pobavia, ale nútia aj k zamysleniu. Skúste ich charakterizovať. Je to smiešna filozofia alebo filozofický smiech?
”Stránil by som sa veľkých slov. Skôr by som povedal, že je to taký starý, tradičný a vyskúšaný a na druhej strane u divákov dobre prijímaný, smiešno-smutný alebo smutno-smiešny pohľad na svet okolo nás.”

- Erik Kližan -

Poznámka redakcie: S veľkým žiaľom a smútkom sme v týchto dňoch prijali správu o úmrtí Jána Melkoviča - geniálneho skladateľa a interpreta, ktorý bol viac ako 20 rokov súčasťou RND. S úctou a pietou budú na neho zamestnanci MsKS spomínať. Bol to náš vzácny hosť a najmä vzácny človek. Česť jeho pamiatke!


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendárDeutch version
English version
Úvodná stránka