Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnické zvesti

Bojnické zvesti - r. 2004 - č. 4

VÝSTAVA - EXOTICKÝ HMYZ, MOTÝLE, PAVÚKY

Hmyz v hierarchii živočíšnej ríše predstavuje jednu z veľmi dôležitých zložiek, a to nielen počtom druhov, ale predo-všetkým aj svojim významom. Na svete sa odhaduje asi
3 milióny druhov hmyzu. U nás je známych asi 23-tisíc druhov.
Výstava je ukážkou prevažne tropických druhov hmyzu, do-plnená o pavúkovce a zvieratá žijúce v teráriách. Väčšina vystavovaných exponátov pochádza z expedícií do Južnej Ameriky, Ázie, Afriky, ktorých sa zúčastnil autor výstavy. Dopĺňajú ju fotografie z týchto ciest.
Z denných motýľov tu môžeme vidieť atraktívne druhy vidlohvostov a babôčok pochádzajúcich z celého sveta. Nočné motýle sú zastúpené skromnejšie. Jedná sa hlavne o lišajovité
a okáňovité, kam patrí aj jeden z najväčších motýľov Okáň - Attacus Atlas, ktorý môže merať v rozpätí krídel až 25 cm. Najväčším motýľom sveta je vzácna mora brazílska s rozpätím krídel až 30 cm. Lišajovité motýle patria medzi najlepších letcov medzi motýľmi.
Chrobáky sú jednou z najpočetnejších skupín. Z vystavo-vaného materiálu stojí za pozornosť kolekcia roháčov Ázie
a Vietnamu. Pre porovnaie - u nás žije sedem druhov roháčov, ale iba jeden dosahuje tvarom a veľkosťou ázijské druhy. Ostatné dorastajú sotva 2 cm. Zaujímavé sú aj nosorožteky
z podčeľade DYNASTINAE, ktoré majú nápadné, tvrdé výrastky na štíte a hlave. Sú obľúbenými objektami každého zberateľa chrobákov. Medzi nosorožteky patrí aj najdlhší zná-my chrobák sveta Hercules Antilský, ktorý meria až 18 cm. Vo veľkosti s ním môže súperiť fúzač obrovský z Južnej Ameriky. Je však veľmi vzácny.
Pozornosť si zaslúžia aj krasone. Tieto chrobáky pri určitom lome svetla hrajú kovovými farbami. Domorodci v rôznych častiach sveta si z ich kroviek vyrábali šperky a ozdoby.
V materiáli, ktorý je možné si pozrieť, sú zastúpené aj pomerne nepopoulárne šváby. Udáva sa asi 3 tisíc doteraz známych druhov, od najväčších, merajúcich 12 cm, až po niekoľko milimetrové. Niektoré šváby sú kozmopolitné, čo znamená, že sú rozšírené po celej zemeguli. Iné druhy švábov žijú v blízkosti človeka a svojou prítomnosťou mu strpčujú život. Sú aktívne hlavne v noci.
Cikád je na svete známych odhadom asi 2 tisíc druhov. Niektoré merajú niekoľko milimetrov, iné patria medzi obrov hmyzej ríše merajúcich až 18 cm. Na spodnej strane prvých dvoch bruškových článkov majú stridulačné (zvukové) orgány. Ozývajú sa prenika-vým cvrkaním, najmä v plnom slnečnom jase.
Ukážkou hmyzu, ktorý sa dá chovať a úspešne rozmnožovať aj v zajatí, sú pakobylky. Pochádzajú hlavne z trópov. Živia sa rast-linnou potravou. Pakobylky napodobňujú tvarom svojho tela ko-náriky alebo listy, a tak ich môže prezradiť až pohyb. Aktívne sú prevažne v noci. Niektoré druhy dorastajú aj viac ako 30 cm.
Ďalšou skupinou, ktorá sa dá chovať v zajatí, sú pavúky - vtáčkare. Sú to teplomilné živočíchy. Svoj areál rozšírenia majú predovšetkým v oblastiach rovníka a trópov. Ich hlavnou potra-vou je akýkoľvek hmyz, ktorý dokážu premôcť. Z asi 1500 druhov týchto pavúkov môžeme na výstave vidieť len nepatrnú časť. Medzi inými aj najväčšieho známeho vtáčkara TERAPHOSA LEBLONDI, ktorý dorastá až 30 cm a váži vyše 200 gramov.
Výstava exotického hmyzu, motýľov a pavúkov bude sprí-stupnená od 26.5. do 17.6.2004 v obradnej miestnosti ”PIVÁRA” na Hurbanovom námestí.

Michal Zachar


 

dnes je: 24.9.2019

meniny má: Ľuboš, Ľubor

podrobný kalendár



Deutch version
English version
Úvodná stránka