Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnické zvesti

Bojnické zvesti - r. 2009 - č. 12

KAROL ANTON MEDVECKÝ

Významný kňaz, spisovateľ, činorodá postava politického života prvej Československej republiky.

Dňa 12.decembra uplynie sedemdesiatdva rokov od smrti tejto vzácnej osobnosti, oravského rodáka Karola Antona Medveckého, ktorý svoj život prežil v rokoch 1920-1937 ako správca farnosti v Bojniciach, kde vystriedal na poste prepošta Alojza Rudnaya.
Svoju neúnavnú činnosť začal opravou fary už v roku 1920. O rok dal nainštalovať do kostola organ, ktorý bol privezený z kostola klarisiek v Bratislave. Pre mládež založil katolícku jednotu Orla, ktorej činnosť sa sústredila najmä na divadelníctvo. V roku 1925 založil Úverné družstvo a v tom istom roku dal zaviesť do kostola v Bojniciach elektriku. Pre miestnych rodákov, ktorí pracovali vo Francúzsku zabezpečil slovenského spovedníka. Aj oprava barokovej kaplnky sv. Jána Nepomuckého bola zrealizovaná počas jeho pôsobenia vo farnosti.
Budova vedľa kostola, ktorú dal tiež postaviť, slúžila ako farský špitál a byt pre organistu.
Počas svojho kňazského pôsobenia sa K. A. Medvecký zaujímal aj o muzeológiu, etnografiu a históriu. Venoval sa cirkevnej histórii, problematike zániku Uhorska , regionálnym dejinám a archeológii. V roku 1927 v rámci svojich záľub objavil v záhrade pod farou jaskyňu z doby kamennej. Na deň sv. Václava 28. septembra 1931 posvätil kaplnku v Kocuranoch.
Pod zámkom pri Žľabe dal vybudovať lurdskú jaskyňu Panny Márie.
„Tí, ktorí získali v rámci parcelácie oltárnické a farské polia splatili vyše 400 tisíc korún a tak sa zakúpil majetok Fajdal pri Višťuku.“
Bojničania si veľmi vážili svojho duchovného a koncom leta 1933 si ho zvolili za starostu obce.
Toto je len zlomok z činnosti človeka, ktorý pôsobil aj ako vládny referent pre katolícke a cirkevné záležitosti na Ministerstve s plnou mocou pre správu Slovenska v Žiline a v Bratislave, kde sa podieľal na usporiadaní cirkevno-politických záležitostí na Slovensku. Okrem toho pracoval s veľkou zanietenosťou aj pre Spolok svätého Vojtecha a položil základy mnohým humanistickým vedným odborom u nás .Vo svojej literárnej činnosti sa orientoval na biografické portréty, prostredníctvom ktorých zhodnotil život a dielo viacerých národnokultúrnych dejateľov ( A. Kmeť, A. Truchlý -Sytniansky, F. R .Osvald a i.). Je autorom cestopisov, memoárov a zbierok ľudových balád.

Vo sfére náboženskej, kultúrnej a politickej sa stal významnou osobnosťou 19. a 20. storočia na Slovensku.
S úctou a vďakou kladieme kvety na miesto jeho posledného odpočinku, ktoré si v poslednom čase vyžiadalo značnú rekonštrukciu, ktorá bola úspešne zrealizovaná vďaka iniciatíve viacerých zainteresovaných - správcu farnosti Bojnice dekana Antona Eliaša, občianskeho združenia Bojnický skrášľovací spolok a primátora mesta Františka Táma, ktorý uhradil polovicu nákladov na obnovu.
- spracovala Mgr. Renata Chovanová -


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendárDeutch version
English version
Úvodná stránka