Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnické zvesti

Bojnické zvesti - r. 2012 - č. 2

SLOVO NA ÚVOD

Zima nás tento rok neprivítala, ako sme si mnohí želali, ale aj napriek tomu je zima prekrásne ročné obdobie, kedy je všetko prikryté bielou perinou z vločiek jemných ako hodváb. Počas zimy príroda zasnene spí a všetko pôsobí tak čisto a nevinne.
Cez oblaky preniká zubaté slniečko. Jeho slnečné lúče dopadajú na kopce týčiace sa nad našou oblasťou a pohládzajú celú tú krásu vôkol nás. Rieka ticho spieva a popritom sa opiera modrými rukami o brehy postriebrené jemnými kryštálikmi. Vo vode sa odráža žiarivá jasná obloha, po ktorej sa naháňajú a štebocú vtáky. Slnečné lúče dopadajú na bielučký sneh, ktorý bije do očí. Je ľahučký ako páperie. Všade vládne pokoj, príjemná atmosféra a keď zasvieti slniečko aj ľudia majú zrazu lepšiu náladu. V mesiaci február zima vrcholí a s ňou aj fašiangová sezóna.
Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide,
kto nemá kožúška zima mu bude.
Ja nemám, ja nemám, len sa tak trasiem,
dajte mi slaninky, nech sa popasiem.
Fašiangy, fašiangy, fašiangové časy,
jedni pijú, druhí jedia za stolom klobásy.
Tuto nám nedali, tuto nám dajú,
tu koňa zabili, tu rebrá majú.
A my žiaci, neboráci, nemáme čo jesti,
musíme sa z domu, do domu po dedine pliesti.
Táto pieseň je typická pre všetky kraje na fašiangy, ktoré sú charakteristické pre obdobie od Troch kráľov až do polnoci pred škaredou stredou - Popolcovou stredou. Potom nasleduje 40- dňový pôst, ktorý trvá až do Veľkého piatku. Je to v podstate obdobie prechodu od zimy k jari.
Na Slovenskom vidieku v minulosti k fašiangom patrili neodmysliteľné zakáľačky, maškary a muzika. Fašiangy sa oslavovali hravosťou. Neboli žiadne predpisy, žiadne tresty, spytovanie svedomia, žiadne pôsty. Naopak z komôr zmizlo veľa mäsa, veľa pitia. Ľudia sa častokrát zadlžovali, aby si mohli tiež užiť. V tomto období sa odohrávalo veľa akcií – svadby, zabíjačky, tanečné zábavy. Mnohé dediny a osady si tieto obyčaje zachovávajú dodnes.

Mládenci – fašiangovníci poobliekaní do masiek sa v poslednú fašiangovú nedeľu vydávali na obchôdzku z domu do domu. Za odmenu dostávali slaninu, klobásu, vajíčka, koláče a samozrejme aj vypiť. K typickému pečivu „na ponúkanie“ patrili smažené šišky – pampúšiky a fánky. Vyvrcholenie fašiangových sviatkov bolo vo fašiangový utorok – posledná muzika spojená s pochovávaním basy.
V mestách sa zase v čase fašiangov okrem tanečných zábav a plesov konali rôzne sprievody remeselníckych cechov, súťažné hry, prijímanie učňov za tovarišov a pod.
Koniec fašiangov symbolizuje pochovávanie basy. S veselosťou môžete zavŕšiť túto sezónu aj Vy na fašiangovej zábave, ktorú už tradične pripravuje a pozýva Vás na ňu Kultúrne centrum Bojnice 18. februára 2012. Okrem zábavy si môžete posedieť a porozprávať sa s priateľmi.
Aj takýmto spôsobom si môžeme spestriť dlhé zimné večery, ktorých máme pred sebou ešte dosť.
- František Tám, primátor mesta –


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendárDeutch version
English version
Úvodná stránka