Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnické zvesti

Bojnické zvesti - r. 2012 - č. 10

OBZRETIE SA ZA BOJNICKÝM KULTÚRNYM LETOM 2012 - medzinárodným letným kultúrnym festivalom

Mesto Bojnice – významné centrum turistického ruchu najmä v letnom období. Okrem iných aktivít pripravuje prostredníctvom Kultúrneho centra Bojnice aj medzinárodný letný kultúrny festival Bojnické kultúrne leto, zameraný najmä na vážnu hudbu. Aj keď sa zdá, že to nie je podujatie pre široké masy, aj tento hudobný žáner si nájde svojho diváka. V tomto roku sme s účasťou na koncertoch veľmi spokojní.
Uskutočnilo sa 18 podujatí, z toho bolo 11 koncertov vážnej hudby v zámockých priestoroch. Nehodnoťme ho ale len v číslach – matematicky, hoci aj tento pohľad je zaujímavý. Pozrime sa naň cez pocity, ktoré sú hlavným meradlom pre divákov kultúry.
V nedeľu 3. júna o 19.00 h – pol hodinu pred začiatkom koncertu bola prietrž mračien, mali sme pocit, že počasie nám nepraje. V prekrásnej Huňadyho sále bol už pripravený husľový virtuóz majster Peter MICHALICA a klaviristka Viera Bartošová. Napriek dažďu prišlo na koncert skoro 100 návštevníkov. Majstrovské umenie, šarm a príjemné slová umelca zapôsobili na každého ČLOVEKA. Veď len skutočne veľkí ľudia dokážu rozdávať ľudskosť takýmto spôsobom. Na čaši vína, ktorá sa konala bezprostredne po úvodnom koncerte sa to dalo precítiť priam fyzicky a bola to príležitosť, nechať si zažité doznieť v duši.
Veľká sála kultúrneho centra bola 10. júna o 16.00 h do posledného miestečka obsadená. Mladí umelci akordeónového súboru AKORDEONIKA zo ZUŠ Bojnice s výnimočným (slávnostným) pocitom prišli na javisko a pod vedením svojich pedagógov Ota Melu a Tomáša Kozáka dali zo seba všetko, aby zaujali, ba priam očarili svojich blízkych, ale i ostatných návštevníkov koncertu. A ak cítiš vzájomné dávanie, je to jedinečný pocit.
Utorok 19. júna o 18.30 h – divadelné predstavenie Christophera Duranga: NEVYLIEČITEĽNÍ. Miestami bláznivá, miestami lyrická komédia, človek uprostred dnešného sveta, navonok slobodný, ale vo vnútri zmietaný pochybnosťami. Hľadá pevný bod, o ktorý by mohol zachytiť svoj život, plný neistôt. Tým pevným bodom môže byť aj druhá osoba, ktorá je rovnako plná pochybností. Toto všetko v podaní známych protagonistov... čo viac k tomuto dodať... každý z nás sa v tom tak trochu našiel.
Piatok 22. júna o 20.30 h - SPEVÁCKY ZBOR SLOVENSKÝCH UČITEĽOV. Príjemný letný večerný čas na 2. nádvorí bojnického zámku. Pekné melódie v podaní slovenských učiteľov. A škorce vo vežiach akoby ich chceli prekričať. Pomaly sa stmievalo a príjemná atmosféra opantávala všetkých prítomných...
Štvrtok 5. júla o 19.00 h - SPEVÁCKY ZBOR sv. MARTINA Bojnice. Domáci speváci a hudobníci, skvelý repertoár, profesionálne prevedenie... Toto všetko pod klenbou zámockej kaplnky pod vedením skvelého Petra Šveca ... Dojatie občas až tlačilo slzy do očí a zimomriavky naskakovali na kožu... Krásne...
Streda 11. júla o 19.00 h - NORTH WEST CHAMBER CHORUS (Seattle – USA). Príchod účinkujúcich spoza veľkej mláky, ktorí boli nadšení prostredím, v ktorom mali spievať, ale i zámkom samotným. Miešaný spevácky zbor vo veku 25 – 60 rokov. V ich podaní rozozvučali Huňadyho sálu spirituály, tradicionály a klasická americká hudba... V rámci ich koncertu vystúpil aj bojnický gajdoš Juraj Dufek, s ktorým sa stretli v našom meste. Ten ich tak očaril, že sa stal súčasťou ich vystúpenia. Opäť niečo, čo dodalo krásne pocity všetkým zúčastneným.
Nedeľa 15. júla o 19.00 h - (NE)ZABUDNUTÁ HUDBA HRADOV A ZÁMKOV. Corna musica si pripravila nielen staré – už aj zabudnuté – hudobné nástroje, ale i ukážky (ne)zabudnutej hudby, ktorá sa kedysi hrávala na hradoch a zámkoch. Ako hosť s nimi účinkoval aj významný slovenský saxofonista Nikolaj Nikitin. Priam v rozprávkovej atmosfére sme sa aj čo-to nové dozvedeli...
Piatok 19. júla 19.00 h VESNA – detský spevácky zbor z Moskvy. Tradiční účinkujúci hudobných festivalov v Bojniciach. Svojim milým vystúpením v nás vyvolali i pár spomienok a úsmevov z minulosti.
Nedeľa 22. júla 19.00 h ÚČASTNÍCI 8. MEDZINÁRODNÝCH KURZOV PETRA MICHALICU. Majster Peter Michalica sám predstavil svojich skvelých žiakov, ktorí sa predviedli v tom najlepšom svetle. A uvádzanie šarmantného profesora s veľkým ľudským srdcom, ktorý okrem hudobného talentu má aj dar reči, bolo pre nás nezabudnuteľným zážitkom.
Nedeľa 29. júla o 19.00 h - ČAROVNÝ SVET MUZIKÁLU A OPERY. Náš región je mimoriadne bohatý na talenty v každej oblasti. Presvedčili nás o tom aj speváci Štefan Grác a Andrea Mokrá, klaviristka Katarína Ondovčinová a violončelistka Terézia Halahyjová, ktorí vytvorili v Huňadyho sále priam domácu pohodovú atmosféru. Umocnené umeleckým slovom Anny Gürtlerovej sa pocity priam vznášali v jednom súzvuku. Ešte dlho po koncerte sa návštevníci nevedeli rozlúčiť s umelcami a samotnou atmosférou. Jedinečný zážitok...
Nedeľa 5. augusta 19.00 h - DIALÓG HARFY S FLAUTOU. Graciózna harfa už sama o sebe vyvoláva zvláštne pocity... a keď sa spojí v dialógu s flautou je to skutočný zážitok.
Nedeľa 19. augusta o 19.00 h - SLÁČIKOVÉ KVARTETO JÁNA STRMENSKÉHO. Pri tejto hudbe stačí len sedieť a nechať sa unášať tónmi huslí a kontrabasu. Mózart, Bach, Zeljenka a iní autori zneli v ich podaní nádherne...
Piatok 24. augusta o 19.00 h - GITAROVÉ KVARTETO A FLAUTA - členovia gitarového orchestra Základnej umeleckej školy v Jeseníku. Tento koncert sa konal v rámci 25. výročia partnerských vzťahov medzi mestami Bojnice a Jeseník v ČR. A znova to bolo niečo iné - atmosféra vzájomnosti, priateľstva, umocnená krásnou hudbou. Pohoda v priamom prenose... alebo „naživo“.
Sobota 25. a nedeľa 26. augusta - VÝSTAVA GLADIOL. Všetky farby dúhy a úžasné tvary, ktoré dokáže vytvoriť len geniálna príroda očarili všetkých, ktorí si prišli počas víkendu pomaznať oči toľkou krásou....
Nedeľa 2. septembra o 19.00 h DIABOLSKÉ HUSLE a ČAROVNÉ OSTROHY. Slovenský folklór plný energie a života. Toto bola správna bodka za týmto významným festivalom. Každý tón diabolských huslí akoby vlieval do našich žíl energetický nápoj a rýchle nohy tanečníkov, cvengot ostrohov priam dvíhali ľudí zo stoličiek.
Aj také bolo tohoročné BOJNICKÉ KULTÚRNE LETO... a teraz trochu z reality – zúčastnilo sa ho bezmála 3500 divákov. Uvážte sami – spríjemniť chvíle a rozdať radosť a pohodu toľkým ľuďom...
- Helena Kopačková, odborná pracovníčka KC Bojnice, p.o.m. -


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendárDeutch version
English version
Úvodná stránka