Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnické zvesti

Bojnické zvesti - r. 2012 - č. 10

KINO TATRA PREMIETA ĎALEJ

Za posledný rok sa o kinách v malých mestách na Slovensku viedli veľké diskusie v tom zmysle, či jeho zriaďovatelia budú mať dostatok financií na digitalizáciu, alebo skončia s premietaním 35 milimetrových filmových kópií, ktoré distribútori filmov v súčasnej dobe nedodávajú, resp. iba v obmedzenom počte.
Táto skutočnosť sa dotkla aj Kina Tatra v našom meste. Kultúrne centrum Bojnice ako prevádzkovateľ kina od začiatku tejto problematiky nechcelo skončiť s premietaním filmových projekcií a hľadalo riešenie k jeho zachovaniu. Do úvahy pripadali dve možnosti. Ako prvá digitalizácia kina, ktorá si vyžaduje nemalé finančné prostriedky. Celková rekonštrukcia kina by predstavovala asi 135 tisíc eur, pričom audiovizuálny fond poskytoval príspevok 30 až 50 tisíc eur. Táto skutočnosť v našom prípade ale neprichádzala do úvahy, nakoľko návratnosť by bola veľmi dlhodobá a tiež z dôvodu, že najväčšia filmová spoločnosť na Slovensku vybudovala v obchodnom centre v Prievidzi multikino. Ako ďalší dôvod je skutočnosť, že vzdialenosť medzi oboma mestami sú len 3 kilometre a najdôležitejšia skutočnosť je tá, že máme jedného – spoločného diváka. I keď Bojnice majú výbornú polohu, množstvo turistov a návštevníkov, sála kultúrneho centra nie je využívaná len ako kinosála, ale aj ako divadelná sála. Jej rekonštrukcia aj z tohto dôvodu neprichádzala do úvahy.
Aj napriek tomu, že počet návštevníkov kina oproti predchádzajúcim rokom klesol a skončiť s jeho činnosťou by bolo jednoduchšie, hľadali sme pre zachovanie kina v meste jednoduchšie a finančne menej náročné, pre zariadenie únosné, riešenie.
V polovici septembra sme zakúpili a sprevádzkovali prístrojové zariadenie na premietanie filmov. Výber filmov, ktoré si budete môcť prísť pozrieť je celkom dostačujúci, pričom ale cena zostane zachovaná ako doteraz. Pohybuje sa okolo dvoch eur. A čo nás najviac teší je skutočnosť, že divák nijako nepocíti na peňaženke zvýšené vstupné ako v multikine a že ku nám bude môcť prísť na nedeľné popoludňajšie detské predstavenie celá rodina, ktorá by v multikine zaplatila za jednu vstupenku toľko ako u nás za tri.
Ak chcete vidieť a porovnať si rozdiel medzi klasickým premietaním 35 mm filmových kópií a súčasným premietaním, radi vás privítame v našom kine Tatra.
- Ing. Emília Belianska, riaditeľka KC Bojnice, p.o.m. -


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendárDeutch version
English version
Úvodná stránka