Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnické zvesti

Bojnické zvesti - r. 2012 - č. 10

KAJÚCNA MÁRIA MAGDALÉNA A VERNÝ JÁN

V sobotu 15. septembra 2012, na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, zároveň patrónky nášho dubnického kostolíka, požehnal na sv. omši nové sochy, tunajší pán dekan - Anton Eliáš. Jedna socha predstavuje apoštola - evanjelistu Jána, druhá kajúcnicu Máriu Magdalénu.
Tento deň bol pre nás zúčastnených naozaj sviatočný.
Ako spomenul v kázni pán dekan, posvätením sôch sa stal takpovediac Boží chrám interiérovo dokončený - uzavretý. Nemali by sme zabúdať, že je zároveň otvorený pre duchovnú obnovu veriacich nielen v nedeľu, či vo sviatok. Duchovnými darmi, ktoré v ňom čerpáme, by sme sa mali obnovovať každodenne. V živej, praktizujúcej viere, v návratoch k Bohu, ku sebe.
Prečo boli zhotovené práve tieto sochy zobrazujúce Jána a Máriu Magdalénu? Z prostého dôvodu. Svätý Ján je symbolom čistej odovzdanosti - vernosti, tichej blízkosti voči osobe Ježiša Krista. Zotrval až do konca, pod krížom na Golgote. Neskôr kráčal po vzkriesení Pána, cestou učeníka –autora posledného z evanjelií - ako verný žiak v stopách svojho učiteľa. Práve preto drží socha predstavujúca apoštola Jána v rukách knihu - Evanjelium.
Socha Márie Magdalény symbolizuje kajúcnosť. Zároveň nesie v sebe odkaz pre nás:
Nikdy nie je neskoro pre zmenu v našich životoch. Svojou úprimnou ľútosťou, nasmerovaním svojho vnútra pre vyššie hodnoty, našla večný prameň skutočnej lásky, ktorý dal jej životu nový zmysel.
Pri jednom stretnutí s Ježišom mu slzami kajúcnosti zmáčala nohy. Poutierala ich rozpustenými vlasmi, pomazala vonným olejom. Ježiš na jej obranu hovorí: “Ten, kto preukazuje veľa lásky, bude mu aj mnohé odpustené.” Dokonca po smrti Pána Ježiša išla dokončiť jeho pohreb, pomazaním olejom. Prežila ohromujúce prekvapenie, keď namiesto mŕtveho Ježišovho tela stretla ako prvá Vzkrieseného Pána. Táto socha drží v rukách nádobu s vonným olejom.
My – veriaci, bývame v živote zväčša maloverní, ustráchaní, bez odhodlania. Naše pády sú časté a bolestivé.
Obnova vo Viere, v Nádeji, je cestou Lásky nielen pre Máriu z Magdaly. Zároveň je aj našou cestou. Cestou každého jedného z nás k sebazdokonaľovaniu, k premene.
Nech odkaz Jána - miláčika Pána a kajúcnice Márie Magdalény, nám pomáha k presiahnutiu, naplneniu a pochopeniu svojho bytia.
Vysoký drevený kríž, Pieta pod ním, je dominantná v interiéri dubnického kostola. Je jeho epicentrom.
Oba pohľady sôch z lipového dreva smerujú práve k tomuto epicentru. Týmto zámerným cieľom rezbára, Radoslava Oboňu, dotvorili duchovné posolstvo pre nás – veriacich. Tak ako Ján aj Mária Magdaléna silou viery a lásky napredovali v živote.
Nech aj naše pády a následné vzostupy, vedú k vernosti, tichej blízkosti ku Vzkriesenému na ceste Domov. Nech sú nám príkladom v tom, že našli svoju cestu spásy, po ktorej kráčali v neobyčajne obyčajných, malých – veľkých skutkoch kajúcnosti, oddanosti a lásky.
Na záver slávnostnej omše sa pani Daniela Dedičová poďakovala všetkým darcom, ktorí nezištne prispeli peňažnou sumou k zakúpeniu sôch. Osobitne vyzdvihla finančnú pomoc zo strany veriacich z Bojníc. Vďaku vyslovila aj pánovi dekanovi za jeho duchovnú podporu a spevokolu z Dubnice pod vedením Katky Hudecovej, ktorý prispel k sviatočnosti.
- Veronika Hoffmannová -


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendárDeutch version
English version
Úvodná stránka