Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnické zvesti

Bojnické zvesti - r. 2012 - č. 10

MEDOVÉ BABIE LETO

V sobotu 22. septembra popoludní sme privítali astronomickú jeseň. Hurbanovo námestie ožilo spevom, tancom a ľuďmi, ktorí prišli na Medové babie leto. Ako názov napovedá, toto podujatie bolo venované sladkému produktu včiel – medu.
Program sa začal poobede vystúpením žiakov Základnej umeleckej školy v Bojniciach. Tí si pod vedením svojich pedagógov pripravili tanečné choreografie, ale predviedli aj svoje spevácke nadanie. Návštevníci sa okrem kultúrneho programu mohli pokochať aj včelárskym umením. Úle, včelárske rukavice, pohár na prikrmovanie včiel, to všetko, ale omnoho viac priniesol Ing. Erik Kližan, ktorý sa svojej záľube, včelám, venuje už dva roky. Každému, kto mal záujem vysvetlil, ako vyzerá rok včelára, koľko práce zaberie starostlivosť o tieto drobné tvory, ale odpovedal aj na rôzne zvedavé otázky.
Pre najmenších návštevníkov bola pripravená výtvarná dielnička, kde mohli kresliť obrázky s tematikou včiel či medu a ich výtvory boli vystavené na pešej zóne.
Stále plno bolo aj pred kongresovou sálou kultúrneho centra, kde piati včelári prezentovali svoje výrobky. Od sladkého medu, cez včelí vosk, propolisovú tinktúru až po voskové sviečky a sošky. Príjemnú vôňu vytvárali aj sladké medovníky, ktorých zdobenie mohli návštevníci vidieť na vlastné oči.
Nielen ovoňať, ale aj ochutnať sladký med mohol každý, kto v sobotu prišiel. Z ôsmich druhov medu si vybral ten, ktorý mu najviac chutil a dal mu svoj hlas. Po celodennom hodnotení sa nakoniec víťazom stal Mgr. Štefan Topor so svojím medovicovým medom. O účinkoch medu porozprávala MUDr. Janka Hajdušková, o ktorej prednášku bol veľký záujem. Celé podujatie ukončila country skupina Louiziana.
Poobedie sa nieslo v znamení dobrej nálady a sladkého medu. A hoci bolo chladnejšie, na Hurbanovo námestie prišlo veľa malých i veľkých, ktorí sa mohli dozvedieť veľa zaujímavého o včelárskom remesle.
Bc. Simona Mišunová, referent kultúry KC Bojnice, p.o.m. -


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendárDeutch version
English version
Úvodná stránka