Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnické zvesti

Bojnické zvesti - r. 2013 - č. 4

MY NIE SME ZLÍ, LEN POUČENÍ HISTÓRIOU

My, Bojničania, nie sme zlí, len tak, ako každý iný, nemáme radi diktát a tiež, ak nám je odopierané právo si doma rozhodovať o svojej budúcnosti.
Vraj sme „nafúkaní malomešťania“ hornej Nitry. Nikomu neberieme tento názor, ale určite nie sme bez srdca. Ani sebeckí nie sme a doprajeme aj iným. Nenazeráme susedovi do hrnca, pokiaľ nám to nedovolí, a to isté žiadame aj my. Ak si chce niekto navariť polievku u nás, tak je prirodzené, že aj keď si recept donesie, budeme ju dochucovať.
Posledné dni sa na nás hrnie zo susednej Prievidze nekončiaca kritika za to, že sme sa oficiálne nepripojili k petícii za výstavbu rýchlostnej komunikácie, a ako robíme všetko preto, aby sme zablokovali výstavbu dopravného obchvatu Prievidze cez územie Bojníc.
Pravdu ťažko hľadať napravo, či naľavo, väčšinou je kdesi uprostred. To, že sme oficiálne nepodporili petíciu iniciovanú pani primátorkou a poslancami MsZ v Prievidzi za výstavbu rýchlostnej komunikácie ani len náhodou neznamená, že nechceme, aby sa horná Nitra dopravne napojila na diaľničnú sieť Slovenska komunikáciou kvalite zodpovedajúcou 21. storočiu. Potrebujeme ju všetci, čo tu žijeme, potrebujú ju investori, aj turisti, ktorí navštívia náš región, nevynímajúc mesto Bojnice. Proste sme sa len nestotožnili so spôsobom, ktorý navrhla susedná Prievidza, ako nástroj na dosiahnutie cieľa.
Dá sa povedať, že obchvat mesta Prievidza je dlhoročným dôvodom na nie príkladný vzťah dvoch susedných miest. Nie je však pravda, že by sme nemali pochopenie a ignorovali potrebu Prievidze riešiť svoju dopravnú situáciu. Obzvlášť tranzitnú, ktorú už dnes nezvláda nie práve najlacnejší podjazd takmer priamo pod jej námestím. Nie je pravda, že odmietame trasovanie obchvatu po katastrálnom území Bojníc. Veď už územný plán mesta z roku 2006 definoval trasu budúcej stavby v rozsahu asi 60 % práve cez územie nášho mesta. Samozrejme, že máme záujem situáciu riešiť, ale takúto cestu je potrebné umiestniť čo najviac na okraj katastra. To musí pochopiť každý dobrý gazda, ktorý si svoj majetok váži. Preto bol obchvat mesta Prievidza trasovaný medzi koryto rieky Nitra a objekty bývalej STK a Moto-transu. V danom koridore sú aj pozemky vo vlastníctve Bojníc a z našej strany bola ochota ich položiť na oltár všeobecného záujmu, dobra a pokoja.
Pravda je, že ide o členitý terén a výstavba v ňom by znamenala zvýšené náklady na dielo. To sa nepáčilo investorovi a zrejme použil voči Bojniciam aj nie celkom „čisté ťahy“. Jedným z nich je skutočnosť, že nový most ponad rieku Nitru stojí tak, že v podstate už vylučuje možnosť pokračovať budúcej ceste v trase navrhnutej mestom Bojnice. Máme zákonnú povinnosť prevziať vyššiu formu územného plánu TSK, ale až pri najbližšej aktualizácií územného plánu mesta. Tlaky na mesto prevziať ju, sú práve preto, lebo územný plán TSK už trasuje obchvat mesta existujúcou Opatovskou cestou.
Tu však boli zo strany Bojníc vznesené ďalšie podmienky a námietky, samozrejme dodnes neakceptované, čo priklincoval svojím rozhodnutím aj Obvodný úrad v Trenčíne, ktorý zamietol naše odvolanie voči územnému rozhodnutiu o umiestnení stavby.
Len ťažko si vieme predstaviť, ako bude už existujúci kruhový objazd pri Okrajovej ulici zvládať tranzitnú dopravu, hlavne tú nákladnú, kamiónovú. V tesnej blízkosti objazdu žijú obyvatelia Okrajovej ulice a tí tam bývajú oveľa dlhšie, ako ktosi vôbec začal špekulovať o obchvate mesta Prievidza cez Bojnice. Súčasná spojnica Bojnice – Prievidza, Prievidzská ulica (Bojnická) je už dnes v dopravnej špičke a počas letnej turistickej sezóny len ťažko prejazdná. Križovať ju cestou prvej triedy formou kruhového objazdu, nepovažujeme za riešenie hodné 21. storočia. Samozrejme, mimoúrovňové križovanie to sú znovu náklady navyše. A preto ani táto naša požiadavka zatiaľ nepadla na úrodnú pôdu. V neposlednom rade žiadame zapracovanie prípravy výstavby tiež už dlho omieľanej spojnice Prievidza – Kanianka, ktorá by aspoň čiastočne odľahčila Bojnice a samozrejme, výrazne skvalitnila príjazd Kanianke a obciam s ňou susediacimi na ich územie.
Nemáme ani najmenší záujem prilievať olej do ohňa, ale ak sú naše, vyššie uvedené požiadavky druhou stranou verejne prezentované ako nekonštruktívne, tak tvrdíme, že prehodiť svoj veľký problém susedovi za rieku bez známky záujmu, či si s ním dokáže poradiť, je deštruktívne, minimálne však necitlivé a nemorálne. Obhajujeme záujmy obyvateľov nášho mesta a určite by takto reagoval každý, koho sa to výsostne týka. Obyvatelia mesta nám prejavili dôveru a my sme povinní konať v ich záujme. Tiež sa nám nepáči, ak sa Prievidza stavia k celému problému spôsobom „Nech je to aké chce, kde chce, len nech mi to už zmizne z mesta“.
Argument, že sa stavba predraží? Ale veď nie je v pláne stavať turisticko-náučný chodník. V pláne nie je ani postaviť provizórnu cestu na dočasné riešenie dopravy v okrese. V pláne je predsa výstavba cesty prvej triedy, ktorá bude ďalšie desaťročia plniť účel predovšetkým tranzitnej dopravy smerom na Martin či Žilinu. Odkloniť takúto dopravu z priemyselného mesta do kúpeľnej, historickej a turistickej destinácie s potenciálom budúceho rozvoja, tiež nepatrí do najšťastnejších riešení hodných súčasnej doby a budúce generácie to isto neocenia.
Možností však už mnoho na výber nie je. Z tých, čo ešte ostali, treba vybrať tú najlepšiu aj za cenu vyšších nákladov. Sme si vedomí, že aj Bojnice, ich obyvatelia, turisti prichádzajúci do mesta, budú cestu využívať. Preto nevravíme výstavbe zásadné nie. V danom čase ešte ani neexistuje rozhodnutie o tom, či využijeme mimoriadny opravný prostriedok voči rozhodnutiu Obvodného úradu v Trenčíne.
V súčasnoti je však ešte priestor, aj keď už nie veľký, na to, aby prišiel niekto kompetentný, kto nebude dookola omieľať nadiktované frázy, prečo sa to nedá, ale bude ochotný počúvať aj náš názor a hlavne ochotný ho aj presadiť a uviesť do života.
- Ing. Zdenko Priehoda, zástupca primátora -


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendárDeutch version
English version
Úvodná stránka