Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnické zvesti

Bojnické zvesti - r. 2013 - č. 4

MESTSKÁ KNIŽNICA INFORMUJE

KRÁĽOVNÁ RENÁTA
O knihe sa hovorí, že je najlepší priateľ človeka. Kniha nás obohacuje po každej stránke. Čítaním kníh podporujeme vlastnú fantáziu, cibríme si pamäť, kniha nám dovoľuje na chvíľu odpútať sa od každodenných starostí a snívať. S knihou v ruke jednoducho chceme zažiť okamih šťastia, napätia, hrôzy či dobrodružstva. Kniha nám ponúka aj rozličné návody, nápady, rozptýlenie, zábavu, napätie či vedomosti.
Sprevádza nás od útleho detstva až po starobu. Je veľmi širokospektrálna, keďže v súčasnosti existuje veľké množstvo žánrov, každý čitateľ si môže nájsť presne ten, o ktorý má záujem. Skrátka prežiť čas s pútavou knihou je jeden z najlepších spôsobov, ako tráviť svoj voľný čas a pritom sa aj duševne obohatiť.
V marci, kedy oslavuje kniha svoj sviatok, sa zišli v bojnickej základnej škole dve “knihomily sčítané”, dve šarmantné porotkyne, niekoľko trpezlivých pedagógov a veľmi veľa nedočkavých žiakov a jedna kráľovská koruna. Samozrejme, žiaci i pedagógovia patria do školy, ale v takomto zložení sa všetci stretli prvýkrát na 17. ročníku voľby Kráľa detských čitateľov. Kráľovského súboja sa zúčastnili najaktívnejší detskí čitatelia, ktorí pravidelne navštevujú knižnicu, vedia sa s odvahou a múdrosťou orientovať v kráľovstve kníh, poznajú detských autorov.
Každá trieda z 5. – 8. ročníkov si zvolila vlastného čitateľského zástupcu, ktorý reprezentoval svoju triedu. Najlepšími adeptmi na kráľovský titul sa stali Dorotka Drozdová, Denis Hnáth, Mária Vestenická, Kristínka Rendeková, Martin Čapliar, Rebeka Reiselová, Simonka Rajčová a Renátka Dominiková.
Vedomostné výkony hodnotila porota – bojnická poetka Veronika Hoffmannová a bývalá pani učiteľka Mgr. Eva Poljaková. Obe šarmantné porotkyne mali plné ruky práce, pretože okrem sčítavania bodov, prečítali aj ukážku z obľúbených kníh ich detstva.
Súťažiaci získali za každú správnu odpoveď jeden bod. Úlohy sa týkali histórie mesta Bojnice, slovenskej a svetovej literatúry. Po zrátaní bodov na treťom mieste skončili Rebeka Reiselová (7.B.) a Majka Vestenická (6.A). O druhé miesto sa podelili Dorotka Drozdová (5.A) a Denis Hnáth (5.B). Kraľovať v bojnickom kráľovstve kníh v roku 2013 bude Renátka Dominiková (8.B). Všetci ôsmi odvážlivci získali okrem uznania svojich spolužiakov i vecné ceny.
Na záver chceme poďakovať všetkým súťažiacim za ich snahu, milej porote za spravodlivé hodnotenie, vedeniu školy za to, že sa podujatie na podporu čítania mohlo uskutočniť v priestoroch školy a divákom za povzbudzovanie. Veríme, že budú i naďalej často navštevovať knižnicu a že sa opäť stretneme na 18. ročníku tejto súťaže.

Mestská knižnica ďakuje všetkým detským čitateľom, ktorí sa zapojili do Ankety Zlatá rybka 2012 - Detská kniha roka. Všetky hlasovacie lístky boli zaslané do celoslovenského kola, takže na víťaza a rovnako aj víťaznú knižnicu čaká balík kníh. Zo všetkých 72 respondentov v bojnickej knižnici sa vďaka novej Kráľovnej Renátke šťastie usmialo na Tomáša Čierneho z Prievidze. Čaká naňho odmena v knižnici. Svoj hlas odovzdal knihe Kristy Bendovej Brumlíčkove rozprávky, ktorá zvíťazila v Bojniciach 24 hlasmi, 2. miesto obsadila kniha Jána Uličianskeho Analfabeta Negramotná a na 3 . miesto sa dostala Modrá kniha rozprávok Ľubomíra Feldeka. O výsledku celoslovenského hlasovania vás rovnako ako o víťaznej knihe roka budeme informovať.
- Lenka Šagátová -


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendárDeutch version
English version
Úvodná stránka