Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Bojnické zvesti

Bojnické zvesti - r. 2013 - č. 9

PREČO JE V BOJNICIACH VELVARSKÁ ULICA - POZDRAV Z VELVAR

Velvary, kráľovské mesto, sú malé mestečko 25 km od Prahy, kde žije asi 3000 obyvateľov. V minulosti mala bojnická škola družbu práve so Základnou školou vo Velvaroch, žiaci si písali a navštevovali sa. Dodnes medzi niektorými rodinami z Velvar a Bojníc existujú dlhoročné priateľstvá. Tento rok v júni navštívili seniori z Velvar v rámci svojej dovolenky Bojnice a boli prekvapení, ako sa zmenili - ako je centrum mesta vkusne zrekonštruované.
Zaujímavosti z Velvarskej histórie:
- V čase, keď sa staval Karlov Most v Prahe, sa na jeho stavbu vozili z okolitých obcí vajíčka, ktoré sa pridávali do malty. Velvarčania vymysleli, že ich budú voziť uvarené natvrdo, aby sa im po ceste nerozbili. Uvarené vajíčka sa, samozrejme, do malty pridávať nedajú. Dodnes sa preto hovorí Velvarčanom "tvrdovaječníci".
- Vznik piesne "Ó Velvary" sa viaže k Panskej krčme, kde bola pánovi Jáchymovi z Bielej odcudzená truhla s 996 toliarmi. Celé generácie jeho potomkov sa dohadovali, či mu bola truhla skutočne odcudzená, alebo či peniaze neprepil.
- Názov Velvary vznikol v súvislosti s bojom proti Maďarom. Maďarský vojvodca mal v noci sen, ako mu nejaký muž podáva striedku chleba. Pomenoval preto mesto striedka chleba, čo je maďarsky Belvar a počeštene to znelo ako Velvar. Podľa iného výkladu Velvary bola obec velvarů - teda ľudí, ktorí veľa varili.
Kto by sa chcel do Velvar a Prahy pozrieť, má možnosť v termíne 27.9. - 30.9.2013, kedy sa pripravuje zájazd z Bojníc spojený s návštevou Velvar a Prahy. Bližšie informácie na telefónnom čísle 0948 442 966.
- Jana Malečková, Velvary –


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendárDeutch version
English version
Úvodná stránka