Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Partnerské mestá

STRETNUTIE PARTNERSKÝCH MIEST V ZATORE 2018

V dňoch 13. až  17. septembra 2018 sa v  partnerskom meste Zator (Poľsko) zúčastnila delegácia mesta Bojnice – primátor mesta, poslanci MsZ, prednosta MsÚ, účinkujúci a obyvatelia mesta  na   medzinárodnom stretnutí partnerských miest v rámci projektu „For the Future“.  Na stretnutí  boli aj delegácie z Berekfürdӧ (Maďarsko) a Terchovej (Slovensko).

Poľskí organizátori stretnutia v Zatore pripravili bohatý program. V piatok  sme navštívili Osvienčim, kde sa  konal pietny akt a symbolické položenie vencov k neslávne známej stene smrti Múzea koncentračného tábora. Zvyšok skupiny si užilo voľné chvíle v najväčšom zábavnom parku v Poľsku v Energylandii. Večer bol venovaný panelovej diskusii na témy:

  • Túžba po slobode a boji proti totalitarizmu,
  • Problém antisemitizmu v EÚ,
  • Myšlienka dobrovoľníctva a mimovládne organizácie.

 

V sobotu dopoludnia pokračovala panelová diskusia na témy:

  • Prezentácia dejín Európskej únie s osobitným odkazom na výročie konca prvej svetovej vojny – 100. výročie získania nezávislosti Poľska,
  • 1939 - 1948 -1968,
  • Súčasné hrozby pre Európu  –  Diskusia v Oxforde,
  • Posilnenie úlohy miestnych samospráv v štruktúrach EÚ – Prezentácie partnerských miest,
  • Dlhoročná výmena partnerov,
  • Diskusia o problémoch súvisiacich s európskou integráciou a rozvojovými trendmi EÚ.

 

V sobotu poobede naši hostitelia pripravili Európsky patriotický piknik spojený s oslavou 100. výročia obnovenia nezávislosti Poľska. Zástupcovia partnerských miest, počas slávnostného otvorenia, odovzdali do rúk primátora mesta Zator symbolický kus zeme zo svojho mesta, ktorá bude slúžiť ako základ pre Mohylu nezávislosti v Podolszi. Na tomto pikniku boli prezentované remeslá, kulinárske špeciality z Poľska a partnerského mesta z Maďarska, Berekfürdӧ. Pre deti boli pripravené rôzne zaujímavé aktivity a hry.

V nedeľu sa konali Európske kaprové slávnosti, na ktorých  sa prezentovalo aj mesto Bojnice. V kulinárskom stánku varili členky z Klubu dôchodcov – Denného centra Bojnice bryndzové halušky so slaninkou a sladké a slané tvarohové halušky. O ich delikátnej chuti svedčí takmer 200 vydaných porcií. V kultúrnom programe vystúpila Detská folklórna skupina Malý Vtáčnik pod vedením Janka Strmenského  a Tanečná skupina Breakfans aj s malými talentovanými „brejkermi“. Všetkým zúčastnením ďakujem za reprezentáciu nášho mesta a nášmu partnerskému mestu Zator za pozvanie a výbornú organizáciu stretnutia.


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup

Deutch version
English version
Úvodná stránka