Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mimikry

logo

V roku 1978 bol v Bojniciach založený tanečný súbor, ktorému o rok neskôr dali meno Mimikry. Na začiatku to bolo 6 dievčat, ktoré chceli tancovať len tak, pre potešenie. V začiatkoch pripravovala choreografie Eva Chylová, ktorej bol najbližší scénický tanec, a tým dala navždy Mimikrám pečať scény, ku ktorej sa vo svojej tvorbe Mimikry stále vracali. V súbore sa vystriedalo niekoľko vedúcich a choreografov, ktorí menili tanečno-štýlové zameranie súboru. Do dejín Mimikier sa zapísali okrem Evy Chylovej i Eva Dobošová – Juríčková a Mária Hečková – Slížová. Počet členiek kolísal okolo čísla 10, a len málokedy sa objavil chlapec -tanečník. Vedúcou a choreografkou súboru je Ing. Margita Manová-Hrabovská, ktorá s ročnou prestávkou je v súbore od 1979.

Mimikry sa zapísali do povedomia skôr ako komorná formácia dievčat, kde každý tanec mal svoj dej, či význam. Svojimi tancami dievčatá obohatili množstvo podujatí nielen v mieste bydliska, v okrese, či na Slovensku, ale aj v Čechách, v Nemecku, v Poľsku a v Lotyšsku. V roku 1980 a 1992 sa dostali na celoslovenský festival moderného tanca. V novembri 2004 získali na celoslovenskom tanečnom festivale v Bratislave 2. miesto s choreografiou Kvet. Na celonárodnej súťaži T- com fiesta Objav roka 2007 obsadili 8.miesto. V roku 2007 sa zúčastnili medzinárodnej súťaže Šanca mladým v Rige, kde medzinárodná porota udelila súboru cenu Laureáta festivalu.

Prvýkrát sa MIMIKRY v samostatnom programe predstavili v roku 1988, pri príležitosti 10. výročia vzniku súboru. Odvtedy pripravujú v  nepravidelných intervaloch vystúpenia až po dnes. Podieľajú sa na projektoch v rámci regiónu Hornej Nitry.

V roku 2018 Mimikry oslavovali svoje 40. výročie vzniku veľkým galaprogramom spojeným s vernisážou fotiek a stretnutím bývalých členiek súboru.

Ani po rokoch sa podstata súboru nezmenila. Venuje sa scénickým choreografiám a zostal čisto amatérskym súborom, kde ani vedúca nie je profesionál. O to viac sa tu tancuje srdcom. Tanec vzniká z podnetu choreografa, ale spracovanie, pohybový slovník a nápaditosť vzniká vzájomnou spoluprácou medzi tanečníkmi.


 

Vedúca: Ing. Margita Hrabovská

Kontakt: 0910 164 420

www.mimikry.sk

plagat


 

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

webygroup

Deutch version
English version
Úvodná stránka